Deficyt budżetowy mniejszy prawie o 5 mld zł

Opublikowano: 24.09.2017 | Kategorie: Gospodarka, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 449

Budżet państwa po sierpniu bieżącego roku może pochwalić się nadwyżką budżetową w postaci 4,9 miliarda złotych, a wszystko wskazuje na to, iż na koniec roku deficyt będzie o wiele mniejszy niż zakładano. To wynik przede wszystkim uszczelnienia systemu podatku VAT na poziomie przepisów, a także powstrzymania nadużyć choćby w postaci tak zwanych „karuzel VAT-owskich”.

Nadwyżka w polskim budżecie po ubiegłym miesiącu wyniosła dokładnie 4,9 miliarda złotych, dlatego wicepremier i minister finansów Mateusz Morawiecki twierdzi, że na koniec bieżącego roku deficyt budżetowy będzie o wiele mniejszy niż zakładano. Morawiecki w rozmowie z mediami stwierdził, iż trudno oszacować go dokładnie, ale najprawdopodobniej będzie mniejszy o 10 lub nawet 20 miliardów złotych od założeń zapisanych w tegorocznej ustawie budżetowej.

Zwiększenie dochodów skarbu państwa jest związane głównie z uszczelnieniem całego systemu podatku VAT. Przede wszystkim postawiono na doprecyzowanie przepisów w zakresie jego rozliczania, ale dodatkowo rozpoczęto walkę z nadużyciami, głównie z tzw. „karuzelą VAT-owską”, czyli łańcuchem transakcji pozwalających na nierozliczenie VAT-u, lub też na wyłudzanie VAT-u już naliczonego.

Ponadto wzrosły dochody z pozostałych rodzajów danin. Wpływy z CIT-u są bowiem większe o 13,3 proc. w porównaniu do ubiegłego roku, natomiast dochody z akcyzy i podatku od gier wzrosły w skali roku o 4,1 proc. Podatek od przedsiębiorstw również został uszczelniony, ponieważ za czasów rządów poprzedniej koalicji wpływy z obciążeń fiskalnych nie rosły mimo wzrostu dochodów firm działających w naszym kraju.

Na podstawie: Money.pl
Źródło: Autonom.pl

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Zostań pierwszą osobą, która oceni ten wpis!
Loading...

TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

4
Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy
Powiadom o
Strangersama
Użytkownik
Strangersama

Z jednej strony mowa o “nadwyżce” a z drugiej o deficycie mniejszym niż zakładano. Czy aby nadwyżka nie powinna oznaczać braku deficytu? Chyba nie powinno się zamiennie używać deficytu i dziury budżetowej bo to nie to samo. Deficyt oznacza wzrost dziury budżetowej w danym roku tak jak przyspieszenie oznacza wzrost prędkości. Poprawcie mnie jeśli się mylę.

Fenix
Użytkownik
Fenix

Likwidacja deficytu,likwiduje dziurę budżetową okradanych = likwidacja rządu władz okradających . Zawsze mało okradającym i okradanym, nie zaznają dostatku.
Biedny jest ten który nie tworzy , a okrada .
Nędzny żywot tego który tworzy, i pozwala się okradać.
Ludzie dzielący władzę , tworzą dobrobyt własny .
Ja , tworzę prawo dla siebie i jest moim prawem.
Tworzenie prawa dla innych to bezprawie !

MasaKalambura
Użytkownik
MasaKalambura

Jeśli okaże się na koniec roku, że nie musieliśmy pożyczać pieniędzy na budżet, znaczy że mieliśmy równowagę i wydaliśmy ile zarobiliśmy. Jeśli po opłaceniu wszystkich zobowiązań budżetowych zostało by kilka miliardów znaczy mieliśmy nadwyżkę. Czyli to co trąbią w TV. Jeśli natomiast pożyczyć musieliśmy mniej niż zakładaliśmy to nie ma mowy o nadwyżce. To dalsze oddawania nas w łapy Lichwy. Tak jak sprowadzenie tu lichwy pierwszoligowej Morganów. Co ma podobno być takie fajne i cool.

Ale nawet jeśli to ta ostatnia opcja to i tak lepiej niż za PO PSL. Nie wiele ale zawsze.

MasaKalambura
Użytkownik
MasaKalambura

Tak jak się domyślaliśmy, nie ma żadnej nadwyżki budżetowej. Zwyczajnie wpływy są wyższe od zakładanych co nie stanowi żdnej nadwyżki, a tylko jest mniejsza od przewidywanej dziura w budżecie. A właściwie nie jest bo zwiększono doraźnie wydatki na zdrowie.