Dzisiaj rozpoczął się bezterminowy strajk w PLL LOT

Opublikowano: 18.10.2018 | Kategorie: Gospodarka, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 2

Zdeterminowani pracownicy państwowego przedsiębiorstwa PL LOT sięgnęli po swoją ostateczną broń: strajk. Dzisiaj, 18 października, połowa lotów może się nie odbyć.

Protest zaczął się o 5.00 rano. Nielegalnie zwolniona z pracy przewodnicząca związków zawodowych Monika Żelazik powiedziała wczoraj dziennikarzom, że nie wiedzą jeszcze ile osób weźmie udział w jutrzejszym strajku, ponieważ system zatrudniania i dyżurów z tym związanych jest na tyle nieprzejrzysty, że dopiero jutro dzisiaj dokładnie wiedzieli jaki będzie zasięg protestu. Niemniej stwierdziła, że oczekuje, że 50 procent lotów może się nie odbyć.

Istotą sporu miedzy związkowcami a zarządem spółki jest niekorzystny system wynagradzania, który został wprowadzony, gdy spółka znajdowała się w krytycznej sytuacji ekonomicznej. Kiedy jej stan, jak zapewnia sama spółka i oficjalna propaganda jest kwitnąca, zasady pozostały, a zarząd nie chce słyszeć o podzieleniu się z załogą zyskami.

To, co robi zarząd, jak powiedział przewodniczący mazowieckiego OPZZ obecny na pikiecie Piotr Szumlewicz, jest szokujące i oburzające. “To jest permanentny mobbing, permanentne nękanie, permanentna dyskryminacja, zastraszanie. To są rzeczy szokujące. Jestem przerażony tym, co się dzieje w LOC-ie”. Związkowiec oskarżył o bierność rząd i osobiście premiera Morawieckiego mimo posiadanych informacji o naruszeniach przepisów. Oskarżył też o zbrodniczą bierność ABW, która nie robi nic, mimo, że zagrożone są procedury bezpieczeństwa. Szumlewicz nazwał sposób zarządzania firma przez jej prezesa „kibolskim”.

LOT ze swojej strony nie przyjmuje do wiadomości faktu strajku swojej załogi. Nazywa uparcie protest nielegalnym, próbuje zastraszać nie tylko związki zawodowe, jak też dziennikarzy, opisujących te wydarzenia. Przygotowuje się jednak na niekorzystny scenariusz, próbując zapewnić sobie łamistrajków z innych linii lotniczych. Powołuje się na decyzję sądu, który wydał zabezpieczenie powództwa w postaci zakazu strajkowania, zapominając, że decyzją ta jest nieprawomocna i została zaskarżona.

Strajk, jak zapewniła Monika Żelazik, będzie trwał “tak długo, aż wszelkie represje, którym zostają poddani związkowcy i członkowie związków zostaną usunięte”.

Autorstwo: MW
Zdjęcie: Agata Nosal-Ikonowicz
Źródło: Strajk.eu

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Liczba głosów: 4, średnia ocena: 3,75 (max 5)
Loading...

TAGI: , ,

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
Powiadom o