Dzisiaj na plenum PE omówią przyszłość Grecji

Opublikowano: 07.07.2015 | Kategorie: Polityka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 599

W niedzielę ponad 61% wyborców na referendum w Grecji zagłosowało przeciwko propozycji europejskich kredytodawców w sprawie cięcia wydatków w zamian za kredyty, około 39% wyborców opowiedziało się za tym. Tak Grecy świętowali 5 lipca po ogłoszeniu wyników referendum w Atenach na placu Syntagma.

Euclidis Tsakalotos, który wcześniej zajmował stanowisko wiceszefa MSZ ds. międzynarodowych kontaktów gospodarczych, został powołany na nowego ministra finansów Grecji – podaje stacja radiowa Skai. O powołaniu Tsakalotosa na szefa Ministerstwa Finansów poinformowano po zakończeniu trwającego prawie siedem godzin posiedzenia rady przywódców parlamentarnych partii politycznych, odbywającego się w pałacu prezydenckim. Według stacji radiowej, uczestnicy posiedzenia przygotowują wspólne oświadczenie, które niebawem zostanie rozprzestrzenione. Później do wiadomości publicznej zostanie podana informacja, że Tsakalotos został powołany na nowego ministra finansów Grecji. Tsakalotos koordynował pracę greckiej grupy negocjatorów w Brukseli, do której należał Yanis Varoufakis i wicepremier Yannis Dragasakis. Po referendum w sprawie warunków porozumienia przedstawionych przez zagranicznych wierzycieli, które odbyło się w Grecji w niedzielę, minister finansów Yanis Varoufakis podał się do dymisji.

Chiny prowadzą aktywne rozmowy z UE i Grecją w sprawie zażegnania kryzysu dłużnego Grecji – oznajmił wiceszef MSZ Chin Cheng Guoping. „Obecnie Chiny prowadzą aktywne rozmowy z UE i Grecją w sprawie zażegnania tego kryzysu. Wierzymy, że dzięki wysiłkom stron uregulujemy go w należyty sposób. Przecież ta decyzja będzie miała ogromny wpływ nie tylko na Grecję i UE, ale również na całą gospodarkę światową w ogólnym zarysie” — powiedział podczas briefingu Cheng Guoping. Chiny wielokrotnie oznajmiały, że opowiadają się za jednolitą Europą i że chciałyby, aby Grecja pozostała w strefie euro.

Prezydent Rosji Władimir Putin w rozmowie telefonicznej omówił z premierem Grecji Alexisem Tsiprasem wyniki greckiego referendum a także wyraził poparcie dla narodu greckiego w walce z trudnościami, z którymi obecnie ma do czynienia kraj – poinformowało biuro prasowe Kremla. Rozmowa telefoniczna odbyła się z inicjatywy strony greckiej. „Zostały omówione wyniki referendum w sprawie warunków udostępnienia przez międzynarodowych wierzycieli pomocy finansowej Atenom a także niektóre zagadnienia dotyczące dalszego rozwoju współpracy rosyjsko-greckiej” — czytamy w komunikacie. Putin wyraził także poparcia dla narodu greckiego w walce z trudnościami, z którymi boryka się kraj. Wczoraj rzecznik prasowy prezydenta Rosji Dmitrij Pieskow oznajmił, że Rosja nie otrzymywała od Grecji wniosków o udzielenie pomocy finansowej.

Wyjście Grecji ze strefy euro to główny scenariusz rozwoju wydarzeń dla analityków Raiffeisen Research – czytamy w ich przeglądzie. Podkreślają, że odrzucenie przez Grecję propozycji wierzycieli stało się niespodzianką. Tym sposobem wyborcy potwierdzili poparcie dla twardego stanowiska greckiego rządu w rozmowach z wierzycielami — czytamy w raporcie. „Pomimo że kilka urzędników strefy euro ostrzegało, że przecząca odpowiedź na referendum naraża członkostwo (Grecji-red.) w strefie euro, tym nie mniej rozmowy między krajem i kredytodawcami zostaną wznowione. Wczorajsze wyniki (referendum-red.) jednak jeszcze bardziej utrudniają osiągnięcie porozumienia. To w rezultacie jeszcze bardziej zwiększa prawdopodobieństwo wyjścia Grecji ze strefy euro, co teraz jest naszym bazowym scenariuszem (prognozy wydarzeń — red.) (…) Biorąc pod uwagę niewielkie zasoby Grecji i przybierającą na sile recesję, Grecja nie będzie mogła wywiązać się z zobowiązań finansowych wobec MFW i EBC w lipcu i sierpniu. (…) Dlatego istnieje wysokie prawdopodobieństwo bankructwa Grecji” — czytamy w raporcie.

Dniem „X” jest 20 lipca, gdy Grecja będzie musiała zapłacić EBC 3,5 mld euro. „Jeśli płatność nie zostanie dokonana, EBC będzie zmuszony do zawieszenia finansowania (greckich banków — red.) przez mechanizm ELA, liczący 88,6 mld euro. Dlatego w drugiej połowie lipca może pojawić się konieczność masywnej rekapitalizacji greckich banków” — podkreślają eksperci. Jednak jeśli Grecja nie otrzyma nowych kredytów lub środków od EBC, uratowanie banków będzie możliwe tylko w drodze emisji waluty narodowej — podkreślono w raporcie. W przypadku wyjścia ze strefy euro niezbędne będzie umorzenie części długu Grecji, „ponieważ nieuchronnie nastąpi dewaluacja greckiej waluty wobec euro”.

Program kredytowania Grecji już się skończył, ponieważ władze kraju nie zgodziły się na propozycje wierzycieli w sprawie cięcia wydatków budżetowych, w tym kosztem systemu emerytalnego. Obecnie mogą rozpocząć się rozmowy na temat trzeciego pakietu kredytów w zamian za reformy i cięcia wydatków budżetowych. Grecja już ubiega się o pakiet wsparcia finansowego od Europejskiego Mechanizmu Stabilności (ESM) na dwa lata na kwotę około 30 mld euro — przypominają politycy i podkreślają, że sądząc po wszystkim w przyszłych rozmowach Grecja nie ma partnera, który trzymałby jej stronę. „Oczywiście, obecnie (wierzyciele-red.) mają mało motywacji do pracy z tym wnioskiem Grecji, a jeszcze mniej — do przyznania pomocy” — podkreślają analitycy.

Międzynarodowy Fundusz Walutowy jest gotów udzielić Grecji pomocy (czyli pożyczki – przypis WM), jeśli zostanie o to poproszony – oznajmiła szefowa zarządu MFW Christine Lagarde. „MFW przyjął do wiadomości wczorajsze referendum, przeprowadzone w Grecji. Uważnie obserwujemy sytuację i jesteśmy gotowi przyjść z pomocą Grecji, jeśli zostaniemy o to poproszeni” — czytamy we wczorajszym oświadczeniu Lagarde, wydanym przez biuro prasowe funduszu. W ubiegłym tygodniu Grecja spóźniła się z kolejną wypłatą w ramach kredytu MFW w wysokości 1,6 mld euro, co jest równoznaczne z bankructwem.

Dzisiaj na sesji plenarnej Parlament Europejski poruszy kwestię przyszłości Grecji – czytamy w komunikacie jednej z partii PE – ECR Group. Przywódcy UE zaprotestowali przeciwko decyzji premiera Grecji Aleksisa Tsiprasa, aby poddać pod głosowanie propozycje wierzycieli oraz oświadczyli, że w każdym razie ich oferty straciły ważność w ubiegłym tygodniu po wygaśnięciu programu kredytowania. Po referendum wzrosło ryzyko wyjścia kraju ze strefy euro — twierdzą analitycy. „Po referendum w Grecji europosłowie omówią drogi rozwoju kraju” — czytamy w komunikacie. Debata została zaplanowana na wtorek. Będzie to ostatnia sesja plenarna PE przed wakacjami. Ponadto we wtorek ma się odbyć nadzwyczajna rada ministrów finansów strefy euro (Eurogrupa) oraz szczyt przywódców państw bloku walutowego na temat Grecji. Przewodniczący Komisji Europejskiej jeszcze przed zwołaniem szczytu strefy euro zaplanował we wtorek zabranie głosu w Parlamencie Europejskim w sprawie Grecji.

Źródło: pl.SputnikNews.com
Kompilacja 7 wiadomości dla: WolneMedia.net


TAGI: , , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.