Dzisiaj lokalne wybory w Katalonii

Opublikowano: 21.12.2017 | Kategorie: Polityka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 537

Na ostatniej prostej przed zarządzonymi przez rząd hiszpański wyborami regionalnymi w Katalonii sondaże zapowiadają bardzo wysoką frekwencję (ok. 80 proc.) i nie wykluczają zwycięstwa ugrupowań separatystycznych, co na nowo skomplikowałoby sytuację polityczną w Hiszpanii.

Katalończycy będą dzisiaj wybierać 135 posłów do regionalnego parlamentu. Z jednej strony niepodległościowcy wyobrażają sobie to głosowanie jako nowe referendum o samostanowieniu i chcieliby dowieść, że ich idee nie są martwe, by móc negocjować z Madrytem, a z drugiej unioniści, popierani przez hiszpański rząd centralny, pragną zapewnić krajowi stabilność polityczną i pokazać, że „milcząca większość” nie chce niepodległości.

Jeśli skompilować i uśrednić wyniki ostatnich 12 sondaży wyborczych, zwycięskim ugrupowaniem będzie unionistyczna partia centrowa Obywatele z nieco ponad 23 proc., ale zaraz za nią, z ponad 22 proc. intencji wyborczych, plasuje się separatystyczna partia socjaldemokratyczna ERC, a koalicja b. premiera Carlesa Puigdemonta, który w październiku ogłosił niepodległość regionu – Junts per Catalunya – może zebrać prawie 18 proc. głosów.

Jeśli rozpisać to na liczbę posłów, trzy ugrupowania separatystyczne (ERC, konserwatywna partia Puigdemonta i lewicowy CUP) mocno zbliżają się do absolutnej większości (68 miejsc), podczas gdy partie unionistyczne (Obywatele, „socjaliści” i prawicowa Partia Ludowa) mogą liczyć najwyżej na 63 miejsca w parlamencie. Ostateczny obraz polityczny Katalonii zależałby w tej sytuacji od postawy lokalnego Podemosu, który może liczyć na ok. 8 proc. głosów, czyli 9 deputowanych (raczej unionistycznych).

Gdyby wygrali separatyści, przewodniczącym regionu zostałby Oriol Junqueras z ERC lub znowu Carles Puidgdemont. Pierwszy siedzi w więzieniu, drugi jest na emigracji w Brukseli. Złożona kwestia katalońska byłaby wówczas daleka od rozwiązania.

Autorstwo: JSz
Zdjęcie: Teresa Grau Ros (CC BY-SA 2.0)
Źródło: Strajk.eu


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.