Dżihadyści przygotowywali zamach w Dusseldorfie

Opublikowano: 04.06.2016 | Kategorie: Polityka, Prawo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 553

ISIL utworzyło specjalne komando do przeprowadzenia serii zamachów terrorystycznych w Europie, ostrzega Szef Europolu Rob Wainwright. Przedwczorajsze zatrzymanie w Niemczech dżihadystów, którzy chcieli urządzić „krwawą łaźnię” w centrum Düsseldorfu zdaje się potwierdzać te informacje.

Policja niemiecka zatrzymała trzech Syryjczyków, którzy przygotowywali zamach terrorystyczny w zabytkowej części Dusseldorfu. Do ich zatrzymania doszło dzięki zeznaniom czwartego członka grupy, który w lutym został aresztowany we Francji. Dwóch zatrzymanych walczyło w szeregach Państwa Islamskiego w Syrii a trzeci był w innej organizacji dżihadystycznej, powiązanej z Al Kaidą grupie Al Nusra, gdzie nauczył się robić bomby do zamachów samobójczych. Zamach został wymyślony przez Państwo Islamskie, które wysłało terrorystów do Niemiec. O jednym wiadomo, że trafił do Europy przez Turcję i Grecję wraz z uchodźcami w zeszłym roku, złożył w Niemczech podanie o azyl i zniknął. O sposobie przedostania się do Europy pozostałych dwóch osób na razie nie ma informacji. Zamach miał doprowadzić do ogromnej liczby ofiar na głównej ulicy Dusseldorfu, gdzie dwie osoby miały się wysadzić a dwie użyć pistoletów maszynowych i granatów.

Z dotychczasowych ustaleń służb wynika, że ISIL już jakiś czas temu powołało do życia specjalną jednostkę do działań zewnętrznych, coś w rodzaju Biura Zagranicznego, pod nazwą Operacja Zewnętrzna, celem dokonania kolejnych zamachów w Europie. “Wiemy, że taka grupa miała powstać w bastionie ISIL, jakim jest miasto Rakka” – poinformował w „Neue Osnabrücker Zeitung” szef Europolu Rob Wainwright. Według niego zadaniem oddziału ma być rekrutacja zamachowców, ich szkolenie, a także planowanie i przeprowadzenie kolejnych zamachów.

Do tej pory sądzono, że obiektem werbunku będą między innymi obywatele Niemiec, którzy już wcześniej mieli kontakty z radykalnymi grupami islamskimi w tym kraju. Jednak czwartkowe zatrzymanie w RFN trzech syryjskich azylantów, którzy planowali zamachy w Düsseldorfie, potwierdza obawy, że ISIL od dłuższego czasu przerzuca członków specjalnego oddziału korzystając ze szlaku imigranckiego przez Bałkany.

Wiedza na temat oddziału specjalnego ISIL Operacja Zewnętrzna jest stosunkowo niewielka, a sami islamiści dotąd nie informowali o stworzeniu tego rodzaju formacji. Według wywiadu USA mózgiem planowanej operacji ma być Syryjczyk Abu Muhammad al-Adnani, szef propagandy ISIL i jej wysoki rangą, przywódca, odpowiedzialny m.in. za politykę informacyjną zbrodniczego kalifatu. Amerykański wywiad umieścił go na swej liście SDGT (Specially Designated Global Terrorist) obejmującej nazwiska wiodących światowych terrorystów.

Zdaniem szefa Europolu nasz kontynent stoi obecnie przed największym zagrożeniem terrorystycznym w swej historii. Na łamach „Neue Osnabrücker Zeitung” Wainwright przyznał, że tym razem ofiar może być znacznie więcej.

Tymczasem według raportu Departamentu Stanu w 2015 roku spadła liczba zamachów terrorystycznych i liczba śmiertelnych ofiar tych zamachów, o około 13-14% w stosunku do roku poprzedniego. Śmierć poniosło 28300 osób w 11800 zamachach. Trzy czwarte ofiar śmiertelnych przypada na pięć krajów: Afganistan, Irak, Nigeria, Pakistan, Syria. Państwo Islamskie przeprowadziło 930 ataków, nie licząc ataków w Egipcie, Libii i zachodniej Afryce, a talibowie 1093 ataki. Jednocześnie opublikowano raport Sekretarza Generalnego ONZ, w którym ostrzega przed rosnącym zagrożeniem terrorystycznym ze strony Państwa Islamskiego, pomimo utraty przez nie znacznej części terytorium w Syrii i Iraku.

Źródło: Euroislam.pl
Kompilacja 3 wiadomości: WolneMedia.net


TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.