Dziewczynkom wychowanym bez ojca grozi depresja
Dziewczynki, które pierwsze pięć lat życia spędziły bez ojca, są bardziej narażone na objawy depresji w wieku kilkunastu lat niż chłopcy, a także dziewczynki, których ojcowie odeszli później – informują psycholodzy z Uniwersytetu w Bristolu, których wnioski opublikowało pismo „Psychological Medicine”.
Jak podkreślają autorzy, są to jedne z najszerzej zakrojonych badań dotyczących wpływu nieobecności ojców na zdrowie psychiczne dzieci oraz uwzględniających moment, w którym zostały one opuszczone. Wzięło w nich udział 5631 dzieci urodzonych w latach 1990. Dane na temat ich zdrowia fizycznego i psychicznego gromadzono regularnie od urodzenia.
Wyniki tych badań potwierdzają, że młodsze dzieci są bardziej narażone na negatywne skutki, gdyż nie wykształciły jeszcze mechanizmów radzenia sobie z problemami. Dzieci starsze mają wokół siebie szerszą sieć osób wspierających je poza rodziną. Dziewczynki z kolei silniej niż chłopcy reagują na negatywne zmiany w relacjach międzyludzkich i życiu rodzinnym – mówi autorka badań Iryna Culpin.
Zależność utrzymywała się po uwzględnieniu takich czynników jak status społeczno-ekonomiczny, liczebność rodziny, relacje między rodzicami, ich wykształcenie oraz historia zaburzeń depresyjnych w rodzinie.
Źródło: PAP – Nauka w Polsce