Ujawniono informacje o finansach Watykanu

Opublikowano: 05.11.2015 | Kategorie: Gospodarka, Prawo, Wiadomości ze świata, Wierzenia

Liczba wyświetleń: 625

Włoski dziennik opublikował fragmenty książki dziennikarza Emiliano Fittipaldiego, w której przedstawia on kulisy bezskutecznej walki papieża Franciszka o wyprostowanie finansów Stolicy Apostolskiej.

Publikacja jest efektem wieloletniego dziennikarskiego śledztwa i powstała na podstawie wykradzionych tajnych dokumentów. Przedwczoraj, po zapowiedzi przedruków, Watykan potępił sposób pozyskiwania informacji przez dziennikarza. Wydał oświadczenie, że takie publikacje szkodzą autorytetowi papieża Franciszka.

Premiera książki Fittipaldiego przewidziana jest na dzisiaj. Redaktor tygodnika „L’Espresso” przedstawia między innymi kopię dokumentu, w którym po raz pierwszy oszacowano wartość wszystkich nieruchomości znajdujących się w posiadaniu Watykanu. Wyceniono ją na miliard euro, jednak niezależni eksperci, których wypowiedzi przytacza Fittipaldi, wartość rynkową określają jako cztery razy wyższą.

Dziennikarz wskazał na brak należytej kontroli nad przepływem pieniędzy. Wpłaty wiernych na cele charytatywne nie zawsze wydawano na cele dobroczynne. W większości pokrywały koszty bieżącego utrzymania 26 watykańskich instytucji.

Fittipaldi ujawnia również skandal wokół fundacji przy watykańskim szpitalu pediatrycznym im. Dzieciątka Jezus. Z kasy owej fundacji wyjęto 200 tys. euro. Nie zostały jednak przeznaczone na cele statutowe, lecz na remont apartamentu byłego sekretarza stanu, kard. Tarcisio Bertone. Kardynał bronił się twierdząc, że w bliżej nieokreślonej przyszłości zamierzał przekazać kilkusetmetrowy lokal do dyspozycji fundacji.

W zeszły weekend watykańska żandarmeria zatrzymała 2 osoby, uznane za informatorów Fittipaldiego. Są to: była doradczyni papieża Francesca Chaouqui oraz hiszpański ksiądz Angelo Vallejo Balda, zatrudniony w Prefekturze Spraw Ekonomicznych Stolicy Apostolskiej. Zostali aresztowani pod zarzutem ujawnienia tajnych dokumentów.

„La Repubblica” odsyła czytelników do innej publikacji dziennikarskiej dotyczącej papieskich pieniędzy. Redaktor Gianluigi Nuzzi trzy lata temu opublikował kompromitujące dokumenty wykradzione przez majordomusa papieża Benedykta XVI. Wkrótce ma ukazać się kolejny zbiór jego artykułów, w których dowodzi, że papież Franciszek jest przez swoich podwładnych nielegalnie nagrywany. Przytacza m.in. zapis z tajnej narady z 2013 r., gdzie Franciszek miał powiedzieć: „Jeśli nie potrafimy chronić pieniędzy, które widać, jak mamy strzec dusz wiernych, których nie widać?”

Autorstwo: WK
Źródło: Strajk.eu


TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

3 komentarze

 1. BrutulloF1 05.11.2015 14:36

  Fittipaldi zbudził olbrzyma. Teraz nie wiadomo czy zdąży uratować się przed zmiażdżeniem.

 2. Konter 05.11.2015 16:26

  “Kto w drobnej rzeczy jest wierny, ten i w wielkiej będzie wierny; a kto w drobnej rzeczy jest nieuczciwy, ten i w wielkiej nieuczciwy będzie. Jeśli więc w zarządzie niegodziwą mamoną nie okazaliście się wierni, prawdziwe dobro kto wam powierzy? Jeśli w zarządzie cudzym dobrem nie okazaliście się wierni, kto wam da wasze?
  Żaden sługa nie może dwom panom służyć. Gdyż albo jednego będzie nienawidził, a drugiego miłował; albo z tamtym będzie trzymał, a tym wzgardzi.
  Nie możecie służyć Bogu i mamonie”

 3. W.W. 06.11.2015 09:37

  Czarni kradną – a to mi nowina!

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.