Dziennikarka aresztowana za krytykę władz

Opublikowano: 22.12.2014 | Kategorie: Media, Prawo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 651

Dziennikarka śledcza z Azerbejdżanu, Khadija Ismajlova, została 5 grudnia umieszczona w areszcie pod politycznie motywowanymi zarzutami. 10 grudnia władze odebrały również jej adwokatowi prawo wykonywania zawodu.

Khadija Ismajlova została aresztowana 5 grudnia, a w areszcie śledczym spędzić ma 2 miesiące w oczekiwaniu na rozprawę przed sądem rejonowym w Sabail, w Baku. Postawiono jej zarzuty z artykuły 125 k.k. Azerbejdżanu (nakłanianie do samobójstwa lub próba samobójstwa). Władze oskarżają Khadiję Ismajlovą o nakłanianie dawnego współpracownika i bliskiego przyjaciela do próby samobójczej. Zdaniem władz azerskich Khadija Ismajlova została zatrzymana za “znieważenie jego godności w serwisie społecznościowym oraz wśród znajomych z powodu zerwanej znajomości i zamiaru poślubienia innej kobiety”. Władze twierdzą również, że Khadija Ismajlova skutecznie lobbowała za jego usunięciem ze spółki medialnej w której oboje pracowali jako reporterzy, oraz z redakcji w której został później zatrudniony jako dziennikarz.

Obydwie firmy twierdzą zgodnie, że Khadija Ismajlova nie miała związku z usunięciem rzeczonego współpracownika. Władze azerskie nie przedstawiły żadnych innych dowodów, jakie mogłyby świadczyć o ewentualnych celowych działaniach Khadiji Ismajlovej mających nakłonić go do próby samobójczej.

Amnesty International uważa że postawione Khadiji Ismajlovej zarzuty motywowane są politycznie, stanowią próbę uciszenia jej oraz kolejny z wielu przykładów prześladowania. Khadija Ismajlova otrzymywała wcześniej pogróżki związane z jej pracą jako dziennikarki śledczej. Trwa również inne skierowane przeciwko niej postępowanie o zniesławienie. Amnesty International uznaje Khadiję Ismajlovą za więźniarkę sumienia.

Reprezentujący Khadiję Ismajlovą adwokat, Khalid Baghirov, został pozbawiony prawa wykonywania zawodu 10 grudnia, w jeden dzień po tym jak podjął się ją reprezentować. Według doniesień mediów azerskich powodem cofnięcia uprawnień Khalida Baghirova była jego krytyka sędziego sądu apelacyjnego w Sheki w związku z rozprawą jego klienta, uznanego przez Amnesty International więźnia sumienia i przywódcy opozycji azerskiej, Ilgara Mammadova.

Khadija Ismajlova zdecydowanie krytykowała władze i opublikowała szereg artykułów ujawniających korupcję i pogwałcenia praw człowieka w Azerbejdżanie. Badała sprawę łączącą rodzinę prezydenta z lukratywnymi kontraktami budowlanymi w stolicy Azerbejdżanu, Baku. 7 marca 2012 otrzymała list zawierający jej fotografie podczas stosunku – najwyraźniej nieznane osoby w tajemnicy weszły do jej mieszkania i umieściły tam ukryte kamery. Fotografiom towarzyszyła notka ostrzegająca ją przed “hańbą”, jaka spotka ją jeśli nie zrezygnuje z projektu. Odmówiła i ujawniła publicznie próbę szantażu.

Na dzień przed aresztowaniem Khadiji Ismajlovej, szef Kancelarii Prezydenta Ramiz Mehdiyev oskarżył azerskich dziennikarzy o zdradę. Ramiz Mehdiyev wskazał na Khadiję Ismajlovą jako na “najlepszy przykład” dziennikarzy działających przeciwko władzom.

Khadija Ismajlova jest również oskarżoną w osobnym postępowaniu o zniesławienie, związanym z opublikowaniem przez nią fotografii dokumentu zawierającego dane tajnego informatora służb wywiadowczych Azerbejdżanu.

Jej adwokat, Khalid Baghirov, prowadził sprawy wielu uznanych przez Amnesty International azerskich więźniów sumienia, w tym również obrońcy praw człowieka Arifa Yunusa, przywódcy opozycyjnej grupy REAL Ilgara Mammadova oraz członków młodzieżowej organizacji NIDA.

Amnesty International od długiego czasu wyraża obawy w związku z niewywiązywaniem się przez władze Azerbejdżanu z opartego na prawie międzynarodowym obowiązku ochrony prawa do wolności słowa, wolności zgromadzeń i stowarzyszeń. Głosy sprzeciwu w kraju uciszane są sfingowanymi oskarżeniami, napadami, nękaniem, szantażem i innymi formami nacisku ze strony władz i związanych z nimi grup. Służby mundurowe rutynowo posługują się torturami i innymi formami okrutnego traktowania przeciw przedstawicielom społeczeństwa obywatelskiego, ciesząc się przy tym całkowitą bezkarnością.

Amnesty International uznała 23 osoby w Azerbejdżanie za więźniów sumienia, więzionych wyłącznie z powodu pokojowego korzystania z prawa do wolności słowa. Szczegółowe informacje zawierają raporty: Behind Bars, Silencing Dissent in Azerbaijan i Downward Spiral: Continuing Crackdown on Freedoms in Azerbaijan.

Źródło: Amnesty International


TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.