Dzieciom w Jemenie grozi śmierć głodowa

Opublikowano: 30.03.2016 | Kategorie: Polityka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 438

Mija rok od początku krwawej wojny w Jemenie, rozpoczętej przez sojusznika USA, Arabię Saudyjską. Jak podaje agencja ONZ, dziennie średnio sześcioro dzieci umiera lub doznaje poważnych ran.

Wojna, która nieustannie umyka uwadze zachodnich mediów, głównie ze względu na uprzywilejowaną pozycję Arabii Saudyjskiej, która ją rozpoczęła, zbiera krwawe żniwo. W wyniku działań wojennych zginęły już 3 tys. ludzi, z których ponad jedną trzecią stanowią dzieci. – Dzieci płacą najwyższą cenę za konflikt, któremu nie są w żaden sposób winne – mówi Julien Harneis, przedstawicielka UNICEF w Jemenie.

Agencja zwraca uwagę, że poza ofiarami bezpośrednich działań wojennych należy zwrócić uwagę na pogłębiające się problemy z dostępem do żywności, wody pitnej i opieki zdrowotnej. Harneis twierdzi, że w ciągu ostatniego roku ok. 10 tys. dzieci poniżej 5. roku życia zmarło w wyniku chorób, których można było uniknąć dzięki szczepieniom czy w łatwy sposób je wyleczyć. Od marca zeszłego roku, kiedy ruszyła kierowana przez Saudów ofensywa, zbombardowano 63 placówki świadczące pomoc medyczną. Jak szacuje ONZ, w tej chwili 82 proc. ludności Jemenu potrzebuje pomocy humanitarnej, a w połowie z 22 prowincji panuje głód, zagrażający życiu mieszkańców.

W raporcie opisano też ponad 800 przypadków werbowania dzieci do armii – najmłodsze z nich miało zaledwie 10 lat. Sama agencja przyznaje, że udokumentowany udział “dzieci żołnierzy” to zaledwie wierzchołek góry lodowej.

Wojna w Jemenie toczy się pomiędzy szyickimi rebeliantami z północy, wspieranymi przez Iran Huti a koalicją państw sunnickich, z Arabią Saudyjską na czele. Obie strony konfliktu oskarżane są o zbrodnie na ludności cywilnej. Niedawno pojawiła się nikła nadzieja na pokój – 10 kwietnia ma zostać ogłoszone zawieszenie broni, a 18 dnia tego samego miesiąca ruszyć mają rozmowy pokojowe.

Autorstwo: JS
Źródło: Strajk.eu


TAGI: , , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1 wypowiedź

  1. argos1 30.03.2016 23:19

    Materia ożywiona powinna być ograniczona na Niebieskiej Planecie jedynie do formy organizmów wegetatywnych, ponieważ wszystkie inne formy życia stojące na wyższym poziomie ewolucyjnym, są totalnym nieporozumieniem w całym Wszechświecie…

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.