Dzieci w górach narażone na zaburzenia rozwojowe

Opublikowano: 15.11.2012 | Kategorie: Wiadomości ze świata, Zdrowie

Liczba wyświetleń: 837

Dzieci, które mieszkają na terenach położonych powyżej 2600 m n.p.m. są dwukrotnie bardziej narażone na zaburzenia rozwojowe niż te, które mieszkają poniżej 800 m n.p.m. – czytamy w “Journal of Pediatrics”.

George Wehby z Uniwersytetu Iowa analizował wpływ wysokości na rozwój małych dzieci. Jak zauważa, wcześniejsze badania wykazały, że mieszkanie na obszarach wysoko wzniesionych może zwiększać ryzyko zaburzeń rozwoju fizycznego. Okazuje się, że podobnie dzieje się w przypadku rozwoju intelektualnego.

Wehby współpracował z lekarzami z Ekwadoru, Brazylii, Argentyny, Boliwii i Chile, którzy regularnie zbierali dane na temat ponad 2 tys. dzieci (pomiędzy 3. a 24. miesiącem życia). Podczas badań testowano zarówno zdolności motoryczne, jak i umiejętność rozwiązywania problemów.

Po przestudiowaniu danych badacz zauważył, że ryzyko zaburzeń rozwoju wzrastało o 2 proc. z każdym zwiększeniem się wysokości o 100 metrów.

Na dużych wysokościach powietrze charakteryzuje się mniejszą zawartością tlenu, przez co mniej tlenu może docierać do mózgu rozwijającego się płodu. By poznać dokładną przyczynę, należy jednak przeprowadzić szerzej zakrojone badania – stwierdza Wehby.

Opracowanie: koc, tot,
Źródło: PAP – Nauka w Polsce


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

2 komentarze

  1. RayX 15.11.2012 13:53

    Kto takim pseudodoktorkom daje kase na badania. Przeciez to idiotyzm w czystej postaci. I marnowanie pieniedzy na nic nie wnoszace badania.

  2. ARTUR 15.11.2012 20:37

    Czyżby nasi politycy od noworodka byli himalaistami ?

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.