Działo laserowe do usuwania kosmicznych śmieci

Opublikowano: 13.06.2018 | Kategorie: Nauka i technika, Wiadomości z wszechświata

Liczba wyświetleń: 505

Rosyjska agencja kosmiczna Roskosmos zamierza posprzątać silnie zaśmieconą niską orbitę okołoziemską. W tym celu powstaje potężne działo laserowe, z pomocą którego będzie można wyeliminować wszelkie zanieczyszczenia w kosmosie.

Firma Research-and-Production Corporation Precision Systems, poddział agencji Roskosmos, buduje laserowy niszczyciel śmieci, który zostanie umieszczony na 3-metrowym teleskopie optycznym. Urządzenie przeznaczone jest do wykrywania satelit i potencjalnie niebezpiecznych śmieci kosmicznych. Działo będzie eliminować wszelkie zanieczyszczenia, powodując ich odparowanie (ablacja laserowa).

Agencja NASA szacuje, że na niskiej orbicie okołoziemskiej może znajdować się ponad pół miliona śmieci, które przemieszczają się z prędkością do 7,8 km/s. Powinniśmy pamiętać, że przy takiej prędkości, nawet okruchy o średnicy kilku milimetrów stanowią zagrożenie dla satelit i Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.

Naukowcy od wielu lat proponują, abyśmy wreszcie zajęli się usuwaniem śmieci kosmicznych. Zastosowanie dział laserowych to jedno z najciekawszych jak dotąd propozycji. Z drugiej strony, umieszczanie takiej broni w kosmosie może być elementem kosmicznego wyścigu zbrojeń – z pomocą laserów można byłoby eliminować satelity przeciwnika.

Autorstwo: John Moll
Na podstawie: RT.com
Źródło: ZmianyNaZiemi.pl

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Zostań pierwszą osobą, która oceni ten wpis!
Loading...

TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1
Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy
Powiadom o
BrutulloF1
Użytkownik
BrutulloF1

Można przy okazji omyłkowo zestrzelić cudzego satelitę.