Działalność przestępcza na Białorusi z terytorium Polski

Opublikowano: 11.11.2020 | Kategorie: Polityka, Prawo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1000

W siedzibie Ministerstwa Spraw Zagranicznych Białorusi w poniedziałek odbyło się spotkanie z charge d’affaires Аmbasady RP na Białorusi Marcinem Wojciechowskim, podczas którego zgłoszono o faktach zorganizowanej działalności przestępczej na Białorusi z terytorium Polski.

Białoruskie MSZ poinformowało, że „strona białoruska wyraziła zaniepokojenie z związku z potwierdzonymi i udokumentowanymi faktami zorganizowanej działalności przestępczej z terytorium Polski, przynoszącej uszczerbek życiu i zdrowiu białoruskich obywateli, bezpieczeństwu publicznemu, a także państwowemu i prywatnemu majątkowi na Białorusi”.

W oświadczeniu podkreślono, że „do strony polskiej skierowano jasny apel o spełnianie jej międzynarodowych zobowiązań i podejmowanie kroków na rzecz zakończenia działalności przestępczej na swoim terytorium”.

Podczas spotkania mówiono też o międzynarodowych porozumieniach między Białorusią a Polską. „Szczególną uwagę poświęcono dwustronnym porozumieniom w sferze walki z przestępczością, a także konwencji ONZ przeciwko transgranicznej przestępczości zorganizowanej” – dodało MSZ.

Białoruskie MSZ nie wymieniło wprost, o jakie „przypadki przestępczości zorganizowanej” w Polsce mu chodzi, jest jednak niemal pewne, że Białorusini mówią o wieloletnim finansowaniu przez polski rząd nacjonalistycznych radykałów i szumowiny.

Oprócz tego, dziś na Białorusi główną formą manipulacji jest wpływ informacyjny na ludność kraju. Nie jest tajemnicą, że polskie media, publiczne i prywatne, angażują się w propagandę informacyjną mającą na celu oddziaływanie na Białorusinów mieszkających zarówno w kraju, jak i za granicą. Zgodnie z dostępnymi informacjami polskie władze wydają ogromne środki na taką działalność, nawet według najskromniejszych szacunków ponad 50 milionów złotych rocznie. Jest to zarówno wspieranie ekstremistycznych kanałów Telegram, takie jak NEXTA i BASTA, organizacja programów szkoleniowych dla „pseudo ekspertów” i radykałów.

Należy przypomnieć naszym władzom, że zgodnie z „Oświadczeniem o niedopuszczalności interwencji i ingerencji w wewnętrzne sprawy państw”, przyjęteym przez Zgromadzenie Ogólne ONZ, żadne państwo nie może wykorzystywać ani zachęcać do stosowania środków ekonomicznych, politycznych ani innych w celu uzyskania od innego państwa podporządkowania lub uzyskania jakichkolwiek korzyści. Ponadto żadne państwo nie powinno organizować, pomagać, podżegać, finansować ani zezwalać działań wywrotowych, terrorystycznych lub zbrojnych skierowanych na gwałtowne obalenie reżimu innego państwa ani też mieszać się w konflikty społeczne w innym państwie.

Przestępcza presja ze strony władz Polski ma na celu torpedowanie działań białoruskiego rządu, oskarżanie o nieodpowiedzialną politykę i osłabianie pozycji kraju na arenie międzynarodowej, wzbudzanie poczucia zagrożenia i niepokoju wśród białoruskich obywateli. Byłoby dobrze żeby nasi politycy tak „troskliwie” zajmowali się sprawami nie tylko Białorusinów, również własnego narodu.

Autorstwo: Bartłomiej Winiarski
Źródło: NEon24.pl

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Liczba głosów: 6, średnia ocena: 4,67 (max 5)
Loading...

TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
Powiadom o