„Dziadek do Orzechów” oskarżony o rasizm

Opublikowano: 25.11.2021 | Kategorie: Kultura i sport, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1678

Berliński Balet Państwowy postanowił tymczasowo odwołać pokaz klasycznego „Dziadka do orzechów” z powodu rzekomych „niepoprawnych politycznie scen” – powiedziała w rozmowie z „Bild” pełniąca obowiązki kierownika trupy artystycznej Christiane Theobald.

„W oryginalnej wersji baletu dwójka dzieci pojawia się na scenie w makijażu scenicznym, imitującym ciemną skórę. Teraz nazywa się to blackfacing. (…) To samo dotyczy wschodniego tańca z niewolnicami z haremu i solistą, którego ciało pokryte jest ciemną farbą. Wszystko są to rzeczy, których obecnie nie wolno pokazywać na scenie bez wyjaśnienia” – podkreśliła.

Theobald dodała również, ze „spornym” elementem jest także chiński taniec, który demonstruje stereotypowe przedstawianie mieszkańców tego kraju. Na scenie „poruszają się małymi kroczkami, drepcząc” – stwierdziła. Jednocześnie sama kierownik artystyczna jest przeciwna popularnej na Zachodzie „kulturze wycofywania” i podkreśliła, że baletu nie planuje się odwoływać na zawsze.

Jak poinformowała rozmówczyni gazety, tradycyjny makijaż dzieci usunięto już z przedstawienia: balet dostawał listy z krytyką widzów już w 2015 roku. „Rozmawialiśmy z choreografami Wasilijem Miedwiediewem i Jurijem Burłaką. Powiedzieliśmy im, że blackfacing powinien zostać usunięty. I kiedy wznowiliśmy przedstawienie pod kierownictwem baletmistrza Johannesa Omana, to blackfacingu już nie było” – powiedziała. Theobald przyznała jednocześnie, że nawet taka zmiana jest poważnym naruszeniem prawa autorskiego. „Powinniśmy poddać wszystko nowej ocenie, nowemu spojrzeniu” – podsumowała.

Berliński „Dziadek do Orzechów” to adaptacja klasycznego baletu z liberetto autorstwa Mariusa Petipy, który wystawiono po raz pierwszy w 1892 roku w Teatrze Maryjskim w Petersburgu.

Źródło: pl.SputnikNews.com


TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1 wypowiedź

  1. Tallis Keeton 01.12.2021 17:04

    stereotypowe przedstawianie kogoś w cholernej operze! kostiumowej! o tematyce baśniowej! Komus się popitoliło z programem dokumentalnym? Nastepnym razem może przewodniczący klubu wikkanskiego przyjdzie z darciem ryja, że stereotypowo pokazywano złe wiedzmy w filmach dla dzieci w latach 80tych??? Czy już świat zamienił się w oddział psychiatryczny dla politycznie poprawnych???

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.