Dżdżownice mogą się rozmnażać na Marsie

Opublikowano: 01.12.2017 | Kategorie: Nauka i technika, Wiadomości z wszechświata

Liczba wyświetleń: 823

Holenderscy naukowcy odkryli, że dżdżownice mogą rozmnażać się w warunkach panujących na Marsie. Eksperyment został przeprowadzony w „symulatorze” gleby, który imituje warunki panujące na Czerwonej Planecie. Rezultat może mieć kluczowe znaczenie dla dalszego podboju kosmosu.

Ze słów ekspertów wynika, że byli bardzo zaskoczeni tym co odkryli. „Na początku eksperymentu, umieściliśmy w glebie jedynie dorosłe dżdżownice, aby sprawdzić, czy przetrwają w trudnych warunkach. Ogromną niespodzianką okazało się zakończenie eksperymentu, kiedy znaleźliśmy dwa młode robaki w symulatorze” – powiedział Wieger Wamelink z Wageningen University & Research.

Naukowcy wykorzystali świński obornik do nawożenia gleby. „Dodanie nawozu naturalnego okazało się świetną decyzją. Byliśmy zaskoczeni, że dzięki niemu, marsjańska gleba jakościowo przewyższa ziemski piasek” – powiedział Wamelink w oświadczeniu wydanym przez uniwersytet.

Robaki są kluczowe dla utrzymania zdrowej gleby, nie tylko na Ziemi, ale także w przyszłych plantacjach na Marsie lub na Księżycu. Dżdżownice żywią się martwą materią organiczną, m. in. resztkami roślin, które mieszają z glebą, zanim ją wydalą. Dzięki kopaniu tuneli, dżdżownice napowietrzają i poprawiają strukturę gleby, co uskutecznia nawadnianie roślinności.

Naukowcy stwierdzili, że są w stanie wyhodować ponad tuzin roślin uprawnych w mieszance symulującej marsjańską glebę. Uprawy przeszły również test bezpieczeństwa i zostały spożyte przez ludzi. Jedynym gatunkiem, który dotychczas oparł się ich wysiłkom, jest szpinak.

Autorstwo: B
Na podstawie: Ndtv.com
Źródło: ZmianyNaZiemi.pl


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

3 komentarze

  1. Hassasin 01.12.2017 18:18

    Dobra kufa ! Wciąż o tym terraformowaniu to albo tamto. O ile się dobrze orientuje to bez pola magnetycznego nie da się utrzymać atmosfery. Co było pierwotną przyczyną tego że Mars jest jałowy. Po prostu wiatr słoneczny ją rozdmuchuje. Wiec o co chodzi z tym Marsem ? Pewnie o kasę. 😉

  2. Tom 01.12.2017 20:16

    Z tego co wiem, więcej czynników ma znaczenie, niż tylko pole magnetyczne, np. Venus nie ma pola magnetycznego i ma bardzo gęstą atmosferę.

  3. kozik 03.12.2017 15:54

    1. Brak informacji o ciśnieniu zastosowanym w eksperymencie. Jeśli to ciśnienie atmosferyczne (~1000hPa) i ziemska temperatura, to wg mnie żaden przełom.
    2. Świński obornik+stare dżdżownice = rozwój nowych dżdżownic. Wspaniale… Skąd brać obornik na Marsie?

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.