Dysk zasila dysk

Opublikowano: 03.11.2014 | Kategorie: Wiadomości z wszechświata

Liczba wyświetleń: 787

Teleskop Atacama Large Millimeter/sumbilimeter Array (ALMA) pokazał specjalistom niezwykły widok – strumień pyłu i gazu poruszający się od masywnego zewnętrznego dysku protoplanetarnego uformowanego wokół gwiazdy podwójnej, w kierunku wewnętrznych obszarów układu. Uczeni uważają, że strumień ten zasila drugi wewnętrzny dysk protoplanetarny, który bez tego zasilania powinien dawno zniknąć.

Odkrycia dokonała grupa pracująca pod kierunkiem Anne Dutrey z Laboratorium Astrofizyki w Bordeaux. Uczeni obserwowali układ podwójny GG Tau-A, który znajduje się w odległości 460 lat świetlnych od Ziemi. GG Tau-A składa się z wielkiego zewnętrznego dysku oraz mniejszego dysku wokół głównej gwiazdy układu. Masa tego drugiego dysku jest równa zaledwie masie Jowisza. Jako, że cały układ liczy sobie kilka milionów lat, a mniejszy dysk szybko traci materiał na rzecz gwiazdy, naukowców zastanawiało, jak to możliwe, że mniejszy dysk wciąż istnieje. ALMA pozwoliła im na odkrycie tajemnicy niezwykłego układu. Okazało się, że materiał z większego dysku zasila mniejszy dysk.

“Taki przepływ materiału został teoretycznie przewidziany przez modele komputerowe, jednak nigdy wcześniej nie udało się go zaobserwować. To dowodzi, że wewnętrzny dysk protoplanetarny może być przez długi czas podtrzymywany przez dysk zewnętrzny. Ma po poważne konsekwencje dla formowania się planet” – mówi Dutrey.

Autor: Mariusz Błoński
Na podstawie: PhysOrg
Źródło: Kopalnia Wiedzy


TAGI:

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1 wypowiedź

  1. skrzypkima 05.11.2014 00:02

    Ładny skrót artykułu, tylko zdjęcie pokazuje układ podwójny gwiazd, a nie dyski.
    Poniżej link do oryginalnego artykułu ESO z wizualizacją rzeczonych dysków:
    http://www.eso.org/public/poland/news/eso1434/

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.