Dyrektorka szkoły zwolniona za antysemicki monodram

Opublikowano: 31.10.2018 | Kategorie: Edukacja, Kultura i sport, Społeczeństwo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 2895

Dyrektor szkoły dla dziewcząt Bishop Strachan School w Kanadzie, Judith Carlisle, została zwolniona po inscenizacji satyrycznego monodramu z mocnymi elementami antysemickimi. Rada szkoły obwieściła, że „nie udało się ustalić wspólnych planów na przyszłość”.

Carlisle objęła stanowisko dyrektora szkoły rok temu. Wcześniej pracowała w Oxford High School, niezależnej szkole dla dziewcząt w Wielkiej Brytanii. 17 października w torontońskiej szkole odbyło się przedstawienie przygotowane przez brytyjską grupę teatralną. Był to monodram oparty na „Kupcu weneckim” Williama Szekspira. Adaptacja szczególnie uwypuklała antysemickie treści zawarte w oryginale, na co poskarżyli się potem rodzice w liście wysłanym do rady szkoły. W przedstawieniu podobno pojawiały się próby powiązania antysemityzmu z holokaustem, a w niektórych scenach od widzów oczekiwano, by krzyczeli „Alleluja” w odpowiedzi na hasła typu „spalić synagogi”, „zabrać im święte księgi” czy „spalić Żydów”. Miało to przypominać o „praniu mózgów” młodzieży przez Hitlera przed holokaustem. Rodzice, którzy złożyli skargę, zauważyli, że dorośli zrozumieliby ten kontekst, ale dla nastolatków takie treści nie były właściwe.

Władze szkoły w końcu przyznały, że uczniowie nie byli odpowiednio przygotowani do inscenizacji i przeprosiły. Zapewniły, że szkoła będzie się uczyć na własnych błędach, prowadzi przegląd procedur i dołoży wszelkich starań, by podobne sytuacje nie powtórzyły się w przyszłości.

Carlisle jeszcze przed zwolnieniem oświadczyła, że nigdy świadomie nie naraziłaby uczniów na znieważenie. Podkreśliła, że nigdy dotąd nie było tak ważne, by uczyć młode kobiety postępowania w „niekomfortowych” sytuacjach społecznych i uczestnictwa w debatach na tematy społeczne. Jeśli chcemy wykształcić pokolenie silnych i niezależnych kobiet, musimy się tego trzymać w chwilach kontrowersji.

Autorstwo: Katarzyna Nowosielska-Augustyniak
Źródło: Goniec.net


TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

2 komentarze

  1. wloczykij 31.10.2018 11:40

    W temacie antysemityzmu polecam książkę Jacka Bernstein’a “Życie amerykańskiego Żyda w rasistowskim, marksistowskim Izraelu”. Autor nie żyje, zlikwidowany przez mossad.

  2. dagome12345 01.11.2018 00:54

    a gdzie kupić ta książkę ?

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.