Dyrektor TPN wydawał pieniądze bez przetargów

Opublikowano: 22.01.2018 | Kategorie: Prawo, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 777

Upubliczniono raport z kontroli Ministerstwa Środowiska, z którego wynika, iż dyrektor Tatrzańskiego Parku Narodowego Szymon Ziobrowski w latach 2014-2016 wydał 765 tys. zł na obsługę prawną parku bez ogłaszania przetargów.

Podobne przypadki niegospodarności ścigane są z urzędu i wędrują do prokuratury. Ale Ziobrowskiemu może ujść to na sucho, bo przeprowadzający kontrolę resort ministra Szyszki pokrzyczał, pokrzyczał – i nie pociągnął dyrektora do odpowiedzialności.

Kontrola odbyła się wprawdzie na wiosnę 2016, to raport z niej powstał w grudniu 2017 i dopiero teraz upubliczniono jego wyniki. Wydatki na usługi prawne zamawiane przez park prześwietliła nowo wybrana ekipa PiS w reakcji na doniesienie byłego już pracownika TPN.

Okazuje się, że park zatrudniał „na stałe” jedną zakopiańską kancelarię prawną, która zajmuje się sprawami TPN-u od lat i dostaje co roku ok. 85 tys. zł – ale równolegle w ciągu prawie 3 lat wydano 765 tys. na dodatkowe zlecenia i ekspertyzy. Najwięcej na parku miała zarobić – jak podaje portal Nasze Miasto – kancelaria z Krakowa „prowadzona przez byłego ministra sprawiedliwości w rządzie Platformy Obywatelskiej” (zapewne chodzi o tego, którego rodzina tak bardzo wzbrania się przed upublicznianiem nazwiska w kontekście spraw, które obsługuje).

Po analizie rachunków w raporcie postawiono Ziobrowskiemu zarzut „celowego obchodzenia i naginania” przepisów prawa o zamówieniach publicznych – ponieważ „zadania warte więcej niż 14 tys. euro wymagały przetargu”. A tych nie było. Autor dokumentu, Andrzej Szweda-Lewandowski uznał też za niecelowe podtrzymywanie kontraktu z kancelarią współpracującą na stałe, skoro i tak szukał specjalistów gdzie indziej i zwracał się o dodatkowe analizy.

Ziobrowski tłumaczy się dziennikarzom: – W bardzo podobny sposób działało wiele organów władzy państwowej. Nasze stanowisko potwierdziła nowelizacja ustawy o zamówieniach publicznych z dnia 22 czerwca 2016 r., zgodnie z którą do spraw prowadzonych przed sądami i organami publicznymi, a także do doradztwa związanego z tymi sprawami nie stosuje się ustawy o zamówieniach publicznych.
Tylko że nowelizacja, o której wspomina dyrektor, została przyjęta już po okresie, którego dotyczyła kontrola.

I kolejne kuriozum: sprawa ta już 7 miesięcy temu trafiła do rzecznika dyscypliny finansów publicznych. Ten jednak od ponad pół roku nie miał czasu zająć stanowiska, chociaż w 2017 takie same zarzuty postawiono np. Spółce Restrukturyzacji Kopalń z Katowic – i sprawa natychmiast trafiła do prokuratury, sformułowano zarzuty. Każe to zadać pytanie, czy TPN stoi ponad prawem.

I mimo że jest to przestępstwo ścigane z urzędu, w raporcie nie ma ani słowa o ukaraniu winnych, jest jedynie apel do dyrektora o „zaprzestanie takich praktyk” w ostatnich akapitach.

Autorstwo: WK
Zdjęcie: Wikimedia Commons
Źródło: Strajk.eu


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.