Dyrekcja kopalni chciała oszukać pracowników

Opublikowano: 06.11.2017 | Kategorie: Gospodarka, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 232

Nie ma porozumienia w sprawie regulaminu wynagradzania w kopalni Ruda, wchodzącej w skład Polskiej Grupy Górniczej. Związkowcy zaznaczają: to wina zarządu spółki, który próbował wymusić na stronie pracowniczej zgodę na niekorzystne warunki. Górnicy chcą dać teraz mocny sygnał: zero tolerancji dla hochsztaplerów. Tym sygnałem będzie dwugodzinny strajk ostrzegawczy.

Spór w kopalni Ruda trwa już od kilku miesięcy. Obszarem konfliktu jest kwestia wypłaty jednorazowego świadczenia z funduszu płac na 2016 rok. Chodzi o wypłacenie dodatkowej premii w wysokości tysiąca złotych na osobę oraz ustanowienie jednolitych płac dla wszystkich części kopalni Ruda, utworzonej niedawno na skutek połączenia trzech innych zakładów: Bielszowice, Halemba-Wirek i Pokój. Podstawą do przekazania załodze pieniędzy miał być przyjęty w drodze demokratycznego referendum regulamin wynagradzania, którego wzorem był dokument obowiązujący w Halembie. 80 proc. uczestników głosowania opowiedziało się za jego przyjęciem. Do podpisania regulaminu przez zarząd jednak nie doszło. Mało tego, przełożeni przedstawili związkowcom inną wersję dokumentu, wprowadzającą zasady, na których pracownicy mieli wyraźnie stracić. Strony nie osiągnęły porozumienia, mimo dwóch tur negocjacji.

Związkowcy z Sierpnia ’80 nie mają wątpliwości – całkowitą winą za impas w rozmowach ponosi dyrekcja spółki. „Nie doszło do porozumienia w zakresie podpisania jednolitego regulaminu wynagradzania i premiowania dla pracowników kopalni Ruda. A przypomnę, że w tej sprawie dyrekcja kopalni otrzymała nakaz z Państwowej Inspekcji Pracy”- zaznacza w rozmowie z WNP.pl Przemysław Skupin z Sierpnia ’80.

Reprezentanci załogi nie zamierzają odpuścić kierownictwu próbę matactwa. Zapowiadają, że wykorzystają „wszystkie możliwe narzędzia do walki o prawa pracownika”. W poniedziałek w kopalni Ruda odbędzie się dwugodzinny strajk ostrzegawczy. Dzień później w zakładzie przeprowadzone zostanie kolejne referendum. Tym razem pracownicy mają zadecydować czy w razie niezmiennej postawy przełożonych, odpowiedzią będzie całkowite przerwanie pracy. Strajk miałby się odbyć 20 listopada.

Autorstwo: PN
Źródło: Strajk.eu

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Zostań pierwszą osobą, która oceni ten wpis!
Loading...

TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
Powiadom o