Dyplomacja wagi ciężkiej

Opublikowano: 22.03.2021 | Kategorie: Polityka, Publikacje WM, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1009

18 marca 2021 r. w Anchorage na Alasce odbyło się spotkanie przedstawicieli Chin i USA. Już sam wybór miasta pomniejszał rangę wydarzenia jakby w Waszyngtonie, czy Nowym Jorku zabrakło miejsca. Pierwsze rozmowy na szczycie od objęcia prezydentury przez J. Bidena zaczęły się od skandalicznego w tonie wystąpienia sekretarza stanu Anthony Blinkena. Po nim zabrał głos Jake Sullivan odpowiedzialny za sprawy bezpieczeństwa i tylko podniósł temperaturę. Z chińskiej strony obecny był minister spraw zagranicznych Wang Yi oraz członek biura politycznego Chińskiej Partii Komunistycznej, zarazem dyrektor centralnej komisji spraw międzynarodowych tej partii Yang Jiechi. Otwierając rozmowy Blinken zapowiedział: „Przypominam, że tam gdzie uznamy za stosowne i możliwe, możemy mówić o konkurencyjności relacji. Z dużym niepokojem odbieramy działania Chin w rejonach Xingjiangu, Hong Kongu i Tajwanu, cyberataki i presję ekonomiczną wobec naszych sojuszników. Każda forma tej działalności zagraża zasadom leżącym u podstaw porządku świata i gwarantującym jego stabilność”.

Chińska strona zareagowała: „Pozwolę sobie publicznie przypomnieć naszym partnerom o potrzebie poszanowania elementarnych zasad etykiety dyplomatycznej. Chiny nigdy wcześniej jak i w przyszłości nie akceptują bezpodstawnych pomówień ze strony Stanów Zjednoczonych. Gwałcone przez szereg lat prawa i interesy Chin stały się przyczyną bezprecedensowego pogorszenia wzajemnych stosunków. Pozwolę sobie zauważyć, że w obecności przedstawicieli Chin, strona amerykańska nie ma prawa prowadzić rozmowy z pozycji siły, podobnie jak 20-30 lat temu. Chcąc ułożyć poprawne wzajemne relacje z Chinami należy trzymać się protokołu i postępować zgodnie z jego postanowieniami”.

Oliwy do ognia dolało przypomnienie przez Amerykanów ich wiodącej roli na politycznej arenie świata. Twierdząc, że występują nie tylko w imieniu własnym, ale również swoich sojuszników, których pozyskali przy pełnej dobrowolności z ich strony, zapewnili, że prezydent Biden stara się umocnić te  sojusze, by nadać im idealny charakter. Przywołując wypowiedź Bidena, który jako wiceprezydent podczas wizyty w Chinach powiedział: „Nigdy nie należy sprzeciwiać się Ameryce”, a co jest nadal aktualne, J. Sullivan dodał: „Postawmy sprawy jasno, priorytetem USA jest zapewnić korzyści Amerykanom i ich sojusznikom”.

Chiński przedstawiciel zaapelował o powstrzymanie się Amerykanów od retoryki hegemona, gdyż prowadzi jednoznacznie do ingerencji z premedytacją w wewnętrzne i międzynarodowe interesy Chin. „Trwająca od dłuższego czasu amerykańska strategia zdecydowanie wymaga zmiany. Tak jak wspaniały jest naród amerykański, równie wspaniały jest naród chiński. Stany Zjednoczone mają swój styl demokracji, ale i Chinom potrzebny jest własny styl. Strona chińska zauważa, że Amerykanom potrzebna jest zmiana własnego wizerunku i pora zakończyć narzucanie swojego pojmowania demokracji reszcie państw świata. Mówiąc powszechnie o tak zwanych wartościach i opinii publicznej, za którymi kryją się tylko Amerykanie, warto zastanowić się, czy można ufać, że ten model przyjmie się wszędzie. Strona amerykańska nie jest przedstawicielem całego społeczeństwa własnego kraju, a co dopiero świata. Jest przedstawicielem rządu”.

Kończąca trudną wymianę stanowisk formalność zrobienia wspólnego zdjęcia, wymagająca według protokołu 4 minut, tym razem przeciągnęła się do blisko godziny. Pozostający w sali obrad przedstawiciele nadal toczyli wymianę argumentów przypominającą przeciąganie liny dla zachowania dominacji z jednej strony, zaś z drugiej wykluczenia jej na rzecz równoważnego partnerstwa.

Opracowanie: Jola
Na podstawie: YouTube.com
Źródło: WolneMeda.net

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Liczba głosów: 8, średnia ocena: 4,75 (max 5)
Loading...

TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
Powiadom o