Dyplomaci USA opuszczają Ukrainę w obawie przed Rosją

Opublikowano: 24.01.2022 | Kategorie: Polityka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1673

W rosyjskiej telewizji państwowej wyemitowano plany ataku Rosji na Polskę i Ukrainę. Celem ataku na Ukrainę byłoby zdobycie terenów wschodnich kraju, a w przypadku Polski zdobycie północno-wschodnich terenów, w celu połączenia obwodu kaliningradzkiego z Białorusią.

Tymczasem departament Stanu USA polecił personelowi ambasady w Kijowie opuszczenie Ukrainy i wydał rekomendację pod adresem amerykańskich obywateli, by rozważyli wyjazd z tego kraju. „23 stycznia 2022 roku Departament Stanu zezwolił na dobrowolny wyjazd pracowników USA i nakazał wyjazd odpowiednich członków rodziny z Ambasady w Kijowie” – czytamy w oświadczeniu. Departament Stanu tłumaczy swoje zalecenie „działaniami wojskowymi Rosji”, które mogą się rzekomo rozpocząć „w każdej chwili”. Jednocześnie Waszyngton zapewnił, że ambasada w Kijowie będzie dalej pracować normalnie. Znajdującym się na Ukrainie obywatelom amerykańskim doradzono rozważenie wyjazdu z tego kraju. Jak powiedziała podczas briefingu wysokiej rangi urzędniczka Departamentu Stanu, w przypadku nagłego wybuchu konfliktu „rząd USA nie będzie w stanie ewakuować swoich obywateli”. Na podstawie tych informacji „powinni oni rozważyć wyjazd, korzystając z komercyjnych lub innych dostępnych prywatnie środków transportu”. Zaznaczono jednocześnie, że Amerykanie powinni się wstrzymać od podróży na Ukrainę i do Rosji.

Samolot z drugą partią pomocy wojskowej USA przyleciał na lotnisko Boryspol – donosi portal Nv.ua. Wcześniej ambasada USA w Kijowie wydała komunikat ws. pierwszej partii uzbrojenia. „Pierwsza partia pomocy, którą prezydent Biden postanowił niedawno wysłać na Ukrainę, dotarła na Ukrainę nocą. Ta partia to około 200 tys. funtów (90,7 ton) śmiercionośnej broni, w tym amunicja dla obrońców ukraińskiej linii frontu” – czytamy w komunikacie na Twitterze ambasady. „Ukraina otrzymała nową partię pomocy wojskowej z Waszyngtonu. Mówimy o jednorazowych granatnikach ręcznych M141 Bunker Defeat lub SMAW-D. Ponadto przekazano też partię systemów przeciwpancernych Javelin. Pentagon pokazał, jak amunicja, broń i inny sprzęt są przygotowywane do wysłania na Ukrainę. Zdjęcie z 21 stycznia ukazało się na stronie resortu obrony” – pisze gazeta.

Samolot transportowy Boeing 747 z nową partią amerykańskiej broni dla ukraińskich sił zbrojnych na pokładzie wystartował z Frankfurtu w niedzielę po południu, dane o lotach są również dostępne na stronie Flightradar24. 11 stycznia stacja CNN, powołując się na cztery źródła w administracji USA, poinformowała, że Stany Zjednoczone pod koniec grudnia ubiegłego roku potajemnie zatwierdziły przyznanie Ukrainie dodatkowej pomocy wojskowej o łącznej wysokości 200 mln dolarów.

Prezydent USA Joe Biden rozważa możliwość rozmieszczenia tysięcy amerykańskich żołnierzy, statków i samolotów w krajach bałtyckich i Europie Wschodniej na tle sytuacji wokół Ukrainy – donosi gazeta „The New York Times”, powołując się na anonimowych przedstawicieli amerykańskiej administracji. Według publikacji w sobotę wyżsi urzędnicy Pentagonu przedstawili Bidenowi kilka opcji działania. Wśród nich jest m.in. wysłanie od 1 tys. do 5 tys. żołnierzy do krajów Europy Wschodniej z możliwością „dziesięciokrotnego zwiększenia” liczebności w przypadku pogorszenia sytuacji. Byli i obecni urzędnicy wojskowi podkreślają, że może chodzić o siły obrony powietrznej, artylerię, oddziały inżynieryjne i myśliwce logistyczne. Jak poinformowały gazetę anonimowe źródła, Biden może podjąć decyzję już w tym tygodniu. W tym przypadku część żołnierzy zostanie przeniesiona ze Stanów Zjednoczonych, reszta – z innych części Europy – dodano. Jak dotąd żadna z rozważanych opcji nie przewiduje wysłania wojsk na Ukrainę.

Minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułeba wyraził ubolewanie z powodu odmowy przez niemieckie władze dostarczenia broni Kijowowi, według niego Ukraińcy będą o tym pamiętać przez dziesięciolecia. Wcześniej Ministerstwo Spraw Zagranicznych Ukrainy wezwało ambasador Niemiec Ankę Feldhusen i wyraziło głębokie rozczarowanie stanowiskiem rządu RFN w sprawie braku zgody na przekazanie broni defensywnej. Niemiecka minister obrony Christine Lambrecht powiedziała wcześniej, że Niemcy popierają Kijów, ale dostawy broni nie pomogą rozwiązać konfliktu.

„Jesteśmy rozczarowani trwającą odmową Niemiec ws. zezwolenia na dostawę broni defensywnej na Ukrainę, zwłaszcza w obecnej sytuacji. Bylibyśmy jeszcze bardziej rozczarowani, gdyby Niemcy nie tylko odmówiły nam dostarczenia broni, ale także uniemożliwiły innym to robić… Odmowa Niemiec w tej sprawie rozczarowuje także ukraińskie społeczeństwo.
Niestety Ukraińcy będą o tym pamiętać przez dziesięciolecia i jest to dla mnie smutne jako ministra spraw zagranicznych. Chciałbym, aby nasze partnerstwo rozwijało się, a ludzie żywili wobec siebie przyjazne i serdeczne uczucia” – powiedział Kułeba w wywiadzie dla gazety „Welt am Sonntag”. Dodał, że szanuje odniesienie się władz niemieckich do historycznej przeszłości w kwestii dostaw broni na Ukrainę, ale się z tym nie zgadza. „Ukraina poniosła ogromne straty i zniszczenia podczas II wojny światowej. Teraz, gdy znów cierpimy i jesteśmy zagrożeni, jedyną akceptowalną polityką jest pozwolić nam się bronić” – stwierdził minister. Jak zaznaczył, Niemcy w przeszłości „popełniały błędy wobec Ukrainy”, dlatego dziś częścią odpowiedzialności za to byłoby podejmowanie „słusznych decyzji”. „Im silniejsza jest Ukraina, tym mniejsze jest ryzyko dalszego konfliktu zbrojnego z Rosją” – dodał Kułeba.

W niedzielę rzeczniczka rosyjskiego MSZ Maria Zacharowa ostrzegła, że kraje Zachodu szykują kilka poważnych prowokacji w sytuacji wokół Ukrainy, Moskwa nie wyklucza, że mogą one mieć charakter informacyjny lub wojskowy. Kijów i państwa zachodnie wyraziły ostatnio zaniepokojenie rzekomym nasileniem „agresywnych działań” Rosji w pobliżu granic Ukrainy. Rzecznik prasowy prezydenta Rosji Dmitrij Pieskow powiedział, że Rosja przemieszcza wojska na swoim terytorium i według własnego uznania. Według niego nikomu to nie zagraża i nikogo nie powinno martwić. Rosja wielokrotnie zaprzeczała oskarżeniom Zachodu i Ukrainy, twierdząc, że wypowiedzi o „rosyjskiej agresji” są wykorzystywane jako pretekst do koncentracji większej ilości sprzętu wojskowego NATO w pobliżu rosyjskich granic.

Źródło: pl.SputnikNews.com [1] [2] [3] [4]
Kompilacja 4 wiadomości i uzupełnienie (pierwszy akapit): WolneMedia.net


TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1 wypowiedź

  1. KubaD. 24.01.2022 13:05

    „Ukraina poniosła ogromne straty i zniszczenia podczas II wojny światowej. Teraz, gdy znów cierpimy i jesteśmy zagrożeni, jedyną akceptowalną polityką jest pozwolić nam się bronić”?

    Przecież Ukraina nie istniała przed II wojną światową…

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.