Dyplomaci KRLD handlują rogiem nosorożca

Opublikowano: 18.07.2016 | Kategorie: Ekologia i przyroda, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 701

Ambasada Korei Północnej jest odpowiedzialna za co najmniej 16 przypadków sprzedaży rogu nosorożców – surowca, wymagającego zabijania ostatnich żyjących w Afryce zwierząt z tych gatunków.

Nosorożce, zarówno te żyjące w Azji Południowej, jak i w Afryce, są bliskie wyginięcia. Dwa najrzadsze żyjące gatunki, nosorożec sumatrzański i jawajski, liczy się już na setki; białych i czarnych nosorożców afrykańskich jest w sumie na całym kontynencie mniej niż 30 tys. Główną przyczyną zdziesiątkowania tych wielkich ssaków jest ogromny popyt na ich rogi, które stanowią składnik tradycyjnej medycyny wietnamskiej i chińskiej. Za jeden róg dostać można nawet 350 tys. dolarów.

Szacuje się, że ponad połowa wszystkich afrykańskich nosorożców żyje w Parku Narodowym Krugera, na ogromnym obszarze leżącym na garnicy RPA i Mozambiku. Niestety, jak pokazuje raport, opracowany przez Światową Inicjatywę ds. Międzynarodowej Przestępczości Zorganizowanej (GIaTOC), ze względu na bardzo wysoki poziom korupcji, Mozambik stanowi raj zarówno dla kłusowników, jak i przemytników cennego surowca. “Policja jest zupełnie bezużyteczna. Jest wystarczająco dużo dowodów, żeby oskarżyć i skazać osoby odpowiedzialne za zabijanie nosorożców” – mówi anonimowo w rozmowie z brytyjskim “The Guardian” jeden z urzędników, odpowiedzialnych za ochronę przyrody w Mozambiku. – Wszyscy wiedzą, o kim mowa. Ale wszystko zostaje tak jak jest.

Jak się okazuje, na wybijaniu ostatnich nosorożców zarabiają dyplomaci Korei Północnej. W raporcie opisana jest m.in. sytuacja z maja 2015 roku, kiedy policja w Maputo, stolicy Mozambiku, zatrzymała jednego z pracowników ambasady KRLD, przy którym znaleziono 7,5 kg rogu nosorożca oraz 100 tys. dolarów w gotówce. Mężczyzna został aresztowany, jednak po osobistej interwencji Yonga Man-ho, ambasadora Korei Płn. w RPA, zwolniono go za kaucją w wysokości 30 tys. dolarów, zwracając mu cały dobytek, razem z kością i pieniędzmi. Według przeprowadzonego śledztwa, aż w 16 z 29 zbadanych szczegółowo przypadków przemytu rogu nosorożca i kości słoniowej brali udział północnokoreańscy dyplomaci – zarówno ci z Mozambiku, Republiki Południowej Afryki, jak i z Etiopii.

Ambasady Korei Północnej w Afryce pełnią szczególną funkcję. W latach 1970., w czasie ekspansji Pjongjangu, powstawały licznie na całym kontynencie w krajach tworzących się na nowo po zrzuceniu jarzma kolonializmu. Później, kiedy KRLD znalazło się z kryzysie, placówki nie tylko straciły finansowanie, ale zaczęły być traktowane jako źródła dochodu – ambasadorzy nie tylko muszą się sami utrzymać, ale też dostarczyć pieniądze do centrali. Według Inicjatywy osiągają ten cel angażując się w różne rodzaje działalności przestępczej – przemycają nie tylko róg nosorożca czy kość słoniową, ale także narkotyki, broń, elektronikę czy leki – w nielegalnym handlu bardzo pomocny okazuje się immunitet dyplomatyczny.

Autorstwo: JS
Źródło: Strajk.eu


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.