Dwie gwiazdy zlały się w jedną i ożyły

Opublikowano: 10.06.2019 | Kategorie: Nauka i technika, Wiadomości z wszechświata

Liczba wyświetleń: 173

Astronomowie odkryli gwiazdę, która powstała z dwóch martwych gwiazd połączonych ze sobą w wyniku syntezy termojądrowej w jądrze. Gwiazda J005311 znajduje się w odległości 10 tys. lat świetlnych od Ziemi, w Gwiazdozbiorze Kasjopei.

Gwiazda zwróciła uwagę astronomów, bo położona jest wewnątrz mgławicy planetarnej, która promieniuje tylko w zakresie podczerwieni, a nie światła widzialnego. To ciekawostka, dlatego naukowcy postanowili lepiej zbadać gwiazdę, wykorzystując spektroskopię do analizy składu chemicznego chmury pyłu gazowego.

Analiza spektralna wykazała, że obiekt nie zawiera ani wodoru, ani helu. I właśnie w tym tkwiło wyjaśnienie niezwykłego faktu. Główne sekwencje gwiazd zawierają w swoich jądrach wodór i hel – najlżejsze pierwiastki. Pomiędzy tymi pierwiastkami zachodzi synteza termojądrowa w jądrze młodej gwiazdy. Ale im starsza gwiazda, tym więcej gromadzi się w niej ciężkich pierwiastków, a wodoru i helu jest coraz mniej.

Ale w życiu gwiazdy przychodzi taki etap, gdy energia reakcji termojądrowych zachodzących w niej nie wystarcza do uruchomienia nowych procesów. Aby dać energię nowym procesom, jądro gwiazdy zaczyna się kurczyć. Ciśnienie promieniowania powstałe w wyniku kompresji powoduje rozszerzanie się zewnętrznych warstw gwiazdy, powstaje czerwony olbrzym. Ostatecznie, kiedy skończy się cały hel, te zewnętrzne warstwy zostaną wyrzucone w przestrzeń kosmiczną, tworząc mgławicę planetarną wokół schładzającego się i świetlistego jądra białego karła.

Jednak J005311 świeci zbyt jasno dla jednego białego karła: jej absolutna jasność wynosi około 40 tysięcy Słońc. Biorąc pod uwagę to, że w jej składzie prawie nie ma wodoru i helu, a także to, że większość gwiazd istnieje w układach binarnych, można z dużym prawdopodobieństwem stwierdzić, że J005311 powstała w wyniku połączenia gwiazd jednego systemu.

Zdaniem naukowców to bardzo rzadkie zjawisko. Jak dodają, w Drodze Mlecznej jest jedynie kilka takich obiektów. Właśnie dlatego badacze uważają, że zdobyli wyjątkowe dane, które pozwolą na lepsze zrozumienie zachowania gwiazd i zachodzących w nich procesów.

Zdjęcie: Vasilii Gvaramadse z Moscow University
Źródło: pl.SputnikNews.com

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Zostań pierwszą osobą, która oceni ten wpis!
Loading...

TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1
Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy
Powiadom o
andrzej86
Użytkownik
andrzej86

Naukowcy nie są pewnie tylko im się wydaje :
https://www.cnet.com/news/extremely-rare-collision-of-two-white-dwarfs-creates-zombie-star/
Zderzenie nie było zaobserwowane więc to teoria chociaż ciekawa :).