Dwa lata więzienia za kopiowanie dowodu

12 lipca weszła w życie ustawa o dokumentach publicznych. Głównym jej celem jest walka z fałszowaniem dokumentów i wykorzystywaniem ich do popełniania przestępstw, np. wyłudzania kredytów.

Od 12 lipca tworzenie replik dowodów osobistych, np. w celach kolekcjonerskich, jest uważane za przestępstwo. Grozi za nie grzywna lub kara ograniczenia albo pozbawienia wolności do dwóch lat.

Replika to imitacja dowodu osobistego, prawa jazdy czy paszportu wykonana w skali od 75 do 120 proc. oryginału.

„Do dzisiaj było możliwe nabycie repliki dokumentu tożsamości i włożenie do segregatora, czyli potraktowanie jako dokumentu kolekcjonerskiego. W praktyce one bardzo często służyły do wyłudzeń, kradzieży i oszustw” – powiedział dyrektor Departamentu Zarządzania Danymi w Ministerstwie Cyfryzacji doktor Maciej Kawecki.

Ustawa dopuszcza kserowanie. Kopie całych dokumentów tożsamości będą mogły robić banki i instytucje płatnicze. Pozwalają im na to przepisy ustawy o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy. „Ale jeżeli bank będzie chciał pozyskać skan dowodu osobistego w celach marketingowych czy w innych, to tutaj mamy dużą kontrowersję. Ja bym powiedział, że nie będzie do tego uprawniony” – zaznaczył.

Ustawa przewiduje też stworzenie bazy danych dokumentów publicznych, w której będą przechowywane wszystkie informacje na ich temat, m.in. o przypadkach oszustwa.

Źródło: pl.SputnikNews.com