Dwa lata więzienia za kopiowanie dowodu

Opublikowano: 14.07.2019 | Kategorie: Prawo, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 128

12 lipca weszła w życie ustawa o dokumentach publicznych. Głównym jej celem jest walka z fałszowaniem dokumentów i wykorzystywaniem ich do popełniania przestępstw, np. wyłudzania kredytów.

Od 12 lipca tworzenie replik dowodów osobistych, np. w celach kolekcjonerskich, jest uważane za przestępstwo. Grozi za nie grzywna lub kara ograniczenia albo pozbawienia wolności do dwóch lat.

Replika to imitacja dowodu osobistego, prawa jazdy czy paszportu wykonana w skali od 75 do 120 proc. oryginału.

„Do dzisiaj było możliwe nabycie repliki dokumentu tożsamości i włożenie do segregatora, czyli potraktowanie jako dokumentu kolekcjonerskiego. W praktyce one bardzo często służyły do wyłudzeń, kradzieży i oszustw” – powiedział dyrektor Departamentu Zarządzania Danymi w Ministerstwie Cyfryzacji doktor Maciej Kawecki.

Ustawa dopuszcza kserowanie. Kopie całych dokumentów tożsamości będą mogły robić banki i instytucje płatnicze. Pozwalają im na to przepisy ustawy o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy. „Ale jeżeli bank będzie chciał pozyskać skan dowodu osobistego w celach marketingowych czy w innych, to tutaj mamy dużą kontrowersję. Ja bym powiedział, że nie będzie do tego uprawniony” – zaznaczył.

Ustawa przewiduje też stworzenie bazy danych dokumentów publicznych, w której będą przechowywane wszystkie informacje na ich temat, m.in. o przypadkach oszustwa.

Źródło: pl.SputnikNews.com

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Liczba głosów: 2, średnia ocena: 5,00 (max 5)
Loading...

TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
Powiadom o