Dwa kraje wprowadziły embargo na polską wołowinę

Opublikowano: 15.02.2019 | Kategorie: Gospodarka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1449

Arabia Saudyjska i Białoruś tymczasowo zakazały importu wołowiny (w tym produktów wołowych) z Polski. Główny Inspektorat Weterynarii poinformował, że prowadzi prace w kierunku poprawy sytuacji. Białoruś oprócz mięsa wołowego zakazała również importu bydła z Polski.

Powodem wprowadzonych ograniczeń, według ustaleń RMF FM, jest przypadek wystąpienia w Polsce choroby szalonych krów (BSE), przy czym podkreśla się, że był on autogenny, tj. nie wynikał z zakażenia.

Weterynarze nie kryją zdziwienia: taka reakcja importera rzadko się zdarza, przypadek był „jednostkowy”. Być może ostra reakcja Mińska i Rijadu wynika też z tego, że ostatnio o polskim mięsie zrobiło się głośno na świecie przed medialną nagonkę związaną z ujawnieniem przypadków uboju chorej zwierzyny w zakładzie, który eksportował mięso za granicę. W Europie wybuchła panika w związku z tym incydentem.

Przypomnijmy, reporterzy „Superwizjera” TVN nagrali materiał, który pokazał, jak chore krowy są przemycane do rzeźni w Kalinowie i sprzedawane z pominięciem kompleksowej inspekcji weterynaryjnej. Według informacji Głównego Lekarza Weterynarii Pawła Niemczuka mięso z nielegalnego uboju chorych i padłych krów trafiło do 13 krajów oraz do ponad 20 punktów w Polsce. Polska zidentyfikowała 9,5 tony wołowiny z zakładu w Kalinowe, który obecnie zamknięto, z czego 2,5 tony wyeksportowano, między innymi, do Estonii, Finlandii, Litwy, Francji, Portugalii, Rumunii, Hiszpanii, Szwecji, Słowacji oraz do Niemiec i na Węgry. Komisja Europejska podała, że wycofanie i zniszczenie mięsa jest w toku. Polskę odwiedzili też inspektorzy z KE.

Zdjęcie: wernerdetjen (CC0)
Źródło: pl.SputnikNews.com

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Liczba głosów: 1, średnia ocena: 5,00 (max 5)
Loading...

TAGI: , , , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
Powiadom o