Dwa dni po wyborach Erdogan aresztuje przeciwników

Opublikowano: 08.11.2015 | Kategorie: Polityka, Prawo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 417

Po zdecydowanej wygranej w wyborach, prezydent Turcji Erdogan rozpoczął obławę na wrogów politycznych w serii aresztowań, zaledwie dwa dni po zwycięstwie jego islamistycznej AKP.

Dziennikarze, policjanci, gubernatorzy stanowi i wielu innych urzędników powiązanych z rywalem i wrogiem Erdogana, Fethullahem Gülenem, zostali aresztowani o świcie w operacji, która obejmowała 18 prowincji w całym kraju.

„Jesteśmy pierwszymi ofiarami wyborów, ale to oczywiste, że nie będziemy ostatnimi. Przed nami dziennikarzami trudny okres, ale nie będziemy odkładać długopisów z tego powodu”, powiedział Cevheri Guven, redaktor naczelny lewicowego czasopisma „Nokta”. Guven został aresztowany razem z sekretarzem redakcji, Muratem Capanem, i oskarżony o próbę obalenia rządu siłą, jak informował wpis czasopisma na Twitterze. Sąd w Stambule zatrzymał później sprzedaż najnowszego wydania twierdząc, że nawołuje ludzi do „chwycenia za broń i walki”. Guven zauważył ironicznie, że gazeta dobrze się przygotowała już przed wyborami.

W sumie zostały aresztowane 44 osoby, a nakazy aresztowań wydano dla kolejnych 13. Gülen, muzułmański duchowny, który żyje na wygnaniu w Stanach Zjednoczonych od 1999 roku, jest byłym sojusznikiem Erdogana. W 2013 roku rozpoczęto poważne śledztwo w sprawie korupcji w kręgach Erdogana. Ten oskarżył wówczas prokuratorów i policjantów biorących udział w dochodzeniu, o sprzyjanie Gülenowi i od tego czasu przeprowadził liczne czystki i aresztowania jego zwolenników.

W miesiącach poprzedzających wybory Erdogan nakazał przejęcie licznych gazet i stacji telewizyjnych powiązanych z Gülenem.

Liczne nieprawidłowości i oszustwa doprowadziły do oskarżeń, jakoby wybory były sfałszowane. Zaskakujące zwycięstwo AKP przygniatającą większością głosów pozwoliło jej na odzyskanie większości w parlamencie, oddając znowu kraj rządom jednej partii. Głosowanie nastąpiło po czerwcowych wyborach, które doprowadziły do parlamentu mniejszościowego. W tamtych wyborach AKP zdobyła tylko 41 procent głosów i nie była w stanie utworzyć koalicji rządzącej.

Autorstwo: Xsara
Na podstawie: m.ClarionProject.org
Źródło: Euroislam.pl


TAGI: , , , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1 wypowiedź

  1. BrutulloF1 08.11.2015 19:21

    (Komentarz usunięty – wulgarność. Admin)

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.