Duterte wezwał do skończenia z komunistami

Opublikowano: 09.03.2021 | Kategorie: Polityka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1758

Filipiński prezydent Rodrigo Duterte wezwał do ostatecznego rozprawienia się z komunistycznymi rebeliantami, bez oglądania się na kwestie związane z prawami człowieka. Zaledwie dwa dni po jego przemówieniu policja zabiła dziewięciu skrajnie lewicowych aktywistów z północnej części Filipin.

W piątek Duterte wygłosił przemówienie poświęcone przede wszystkim sytuacji na Mindanao, drugiej największej wyspie wchodzącej w skład Filipin. W trakcie posiedzenia rządu filipiński prezydent wezwał wojsko i policję, aby napotykając komunistycznych rebeliantów „zabijali ich, upewnili się, że nie żyją i wykończyli ich, jeśli jednak żyją”. Duterte dodał, że siły specjalne nie powinny martwić się o prawa człowieka, a on sam może za ich łamanie nawet pójść do więzienia.

Ponadto filipiński przywódca zwrócił się do samych komunistycznych partyzantów. Powiedział im, że wszyscy są bandytami, a ich ideologia przegrała, bo „nawet Rosja i Chiny są obecnie kapitalistyczne”. Jednocześnie obiecał im pracę, mieszkania i środki do życia, o ile oczywiście zdecydują się na porzucenie swojej dotychczasowej działalności.

Działania podejmowane przez Duterte są krytykowane przez niektóre grupy od 2018 roku. Głowie państwa zarzuca się, że wykorzystuje specjalną komórkę do walki z komunistami do swoich własnych celów politycznych, dlatego na jego celowniku znaleźli się też umiarkowani politycy i „obrońcy praw człowieka”. Dwa dni po jego przemówieniu policja zabiła zresztą 9 osób, a wśród nich jednego z liderów związków zawodowych.

Rebelianci walczą z rządem Filipin od 1968 roku, stąd jest to jedno z najdłużej trwających maoistowskich powstań. Jak dotąd walki pochłonęły blisko 30 tys. ofiar. Kilku prezydentów Filipin próbowało zresztą zawrzeć pokój z komunistami, jednak bez żadnych rezultatów. Sam Duterte również rozpoczął rozmowy pokojowe, ale ostatecznie zrezygnował z nich cztery lata temu po starciach rebeliantów z siłami rządowymi.

Na podstawie: Aljazeera.com, Wionews.com
Źródło: Autonom.pl


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1 wypowiedź

  1. zxcv 09.03.2021 19:40

    I to jest odpowiedni człowiek na dzisiejsze czasy.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.