Duda zawetował nowelizację ustawy medialnej

Opublikowano: 28.12.2021 | Kategorie: Media, Prawo, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 1803

Prezydent Andrzej Duda ogłosił swoje weto wobec nowelizacji ustawy o radiofonii i telewizji. Kilka godzin wcześniej na portalu Interia.pl pojawił się wywiad z wicepremierem i prezesem Prawa i Sprawiedliwości, Jarosławem Kaczyńskim. W rozmowie stwierdził on, że TVN pozostanie stacją opozycyjną, a celem rządzących nie jest jej zamknięcie.

Przyjęta półtora tygodnia temu nowelizacja ustawy o radiofonii i telewizji wzbudziła spore kontrowersje, głównie za oceanem. Departament Stanu USA, Ambasada Stanów Zjednoczonych w Warszawie i amerykańscy senatorowie wyrażali zaniepokojenie zmianami, uderzającymi w należącą do amerykańskiego koncernu stację telewizyjną TVN.

Teraz głowa państwa ogłosiła swoją decyzję w tej sprawie. Duda zawetował więc nowelizację przyjętą przez Sejm i zdecydował się na jej odesłanie do parlamentu. Tym samym ogłosił „zamknięcie tego tematu, bo rządzący nie posiadają większości pozwalającej na odrzucenie jego weta.

Naciski ze strony Amerykanów okazały się skuteczne. Prezydent stwierdził bowiem wprost, że tak zwana ustawa medialna byłaby niezgodna z Konstytucją Rzeczypospolitej Polskiej, ale przede wszystkim naruszałaby polsko-amerykańską ustawę o ochronie inwestycji. Przypomniał zresztą o swoich słowach z sierpnia, gdy zwracał uwagę na ewentualne problemy w relacjach Warszawy z Waszyngtonem.

Zaledwie parę godzin wcześniej portal Interia.pl opublikował rozmowę z liderem koalicji rządzącej. Kaczyński stwierdził, że tak naprawdę nie wie jaką decyzję w sprawie „lex TVN” podejmie Pałac Prezydencki, bo ” nie jest jego rolą zastanawianie się nad motywacjami i kulisami podejmowanych w Pałacu decyzji”.

Jednocześnie wicepremier i szef PiS-u łagodził przekaz w sprawie nowelizacji ustawy o radiofonii i telewizji. Przede wszystkim zapewniał, że rządzącym „chodzi tylko o porządek, a nie żaden zamach na wolne media”, natomiast sam TVN pozostanie medium negatywnie wypowiadającym się o obecnej władzy.

Przy tej okazji Kaczyński skrytykował odmawianie naszemu krajowi możliwości przyjmowania prawa, które funkcjonuje w wielu państwach Unii Europejskiej. Chodzi oczywiście o fakt ograniczeń w kontrolowaniu spółek medialnych przez zagraniczny kapitał. Właśnie ten proceder miała ukrócić ustawa zawetowana przez Dudę.

Na podstawie: Interia.pl, wPolityce.pl
Źródło: Autonom.pl


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1 wypowiedź

  1. Cami 28.12.2021 16:08

    Polacy to jednak cymbaly, marionetki do manipulowania przez byle glupka/kow 🙁
    wiece polinteligencji nie wiedzacej czego dot. dana ustawa itp. ale glupszy sasiad, tvn i fb mu kazali isc i drzec ryja 🙁

    “…francuskie prawo ściśle określa, jaki procent akcji mediów drukowanych i cyfrowych może być w rękach jednego właściciela oraz jaki może on osiągnąć udział w rynku. Ściśle ogranicza również łączny procentowy udział w przypadku posiadania kilku różnych mediów. Limit dla kapitału zagranicznego spoza UE zainwestowanego we francuskojęzycznej naziemnej telewizji lub w radiu to 20 procent…”

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.