Duda chce zwiększyć kontyngent w Afganistanie

Opublikowano: 28.03.2018 | Kategorie: Polityka, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 615

Toczona od blisko siedemnastu lat wojna w Afganistanie zdaje się nie mieć końca, a na początku marca afgański prezydent Aszraf Ghani zaproponował bez żadnych warunków wstępnych, aby ugrupowanie Talibów zostało uznane za legalne ugrupowanie polityczne. Najwyraźniej tych wydarzeń nie zauważyła jednak nasza głowa państwa, dlatego Andrzej Duda proponuje dalsze zwiększenie polskiego kontyngentu stacjonującego w tym kraju.

Polski prezydent przebywał wczoraj z wizytą w Afganistanie, gdzie z okazji świąt wielkanocnych spotkał się z tamtejszym dowództwem Wojska Polskiego, a przede wszystkim z żołnierzami stacjonującymi w tym upadłym kraju. Duda nie ukrywał przy tym, że trwająca od kilkunastu lat misja wojskowa jest niezwykle trudna, zaś od jej początku śmierć z rąk Talibów poniosło 44 Polaków, rannych zostało 361, zaś poszkodowanych w inny sposób blisko 850 osób.

Nie zmienia to jednak polityki rządzących względem afgańskiej misji, która zdaniem głowy państwa jest „pokazywaniem naszym sojusznikom”, że „jesteśmy odpowiedzialnym członkiem NATO”. , a ponadto zajmujemy się nie tylko ochroną własnych granic. Z tego powodu Duda zapowiada, iż nasz kontyngent w ramach misji NATO „Resolute Support” zostanie jeszcze zwiększony, dokładnie o kolejnych pięćdziesięciu żołnierzy.

Towarzyszący Dudzie minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak nie ukrywa przy tym, że zwiększenia liczebności polskiego wojska w Afganistanie domagają się „nasi sojusznicy”, zaś rządzący chcąc, aby „NATO było realnym sojuszem” zamierzają spełnić te zachcianki, przypominając o wzmacnianiu wschodniej flanki NATO poprzez stacjonowanie obcych żołnierzy na terytorium naszego kraju.

Sytuacja w Afganistanie dalej jest trudna, by nie rzec wręcz, że w ciągu prawie siedemnastu lat konfliktu znacznie się pogorszyła, a w ostatnich latach Taliban przeszedł wręcz do ofensywy, nie wspominając już o aktywności Państwa Islamskiego w tym kraju. Afgański prezydent Aszraf Ghani twierdzi wręcz, że elementem procesu pokojowego powinno być uznanie Talibów za normalne ugrupowanie polityczne i to bez żadnych warunków wstępnych, o czym mówił on na początku marca.

Na podstawie: Prezydent.pl, RMF24.pl
Źródło: Autonom.pl


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

8 komentarzy

 1. rumcajs 28.03.2018 13:15

  Jak zwykla, nasi lokaje usa, zwani rzadem, za nasze peiniadze sprzataja gónwo, które pozostawili jankesi i brytole…
  PRL szczycił sie “samosierra’, czego powinnismy sie wstydzic, bo będą sami w niewolo, niewoliliśmy dla żabojadów, inny naród. Teraz na polecenie bandytów z waszyngtonu, mordujemy cywili i uczymy zabijania przeciwników usmenów, i ich interesów..

 2. MvS 28.03.2018 13:21

  Przepraszam, ja w sprawie formalnej. Na podstawie którego podpunktu paktu północnoatlantyckiego wysłaliśmy tam wojsko, które z definicji ma służyć do obrony kraju, rodzimego lub sojuszniczego ? Który zapis w konstytucji pozwala na uczestnictwo w konflikcie tego rodzaju no bo przecież nie jest to misja pomocy, nie ?

 3. emigrant001 28.03.2018 15:33

  Płacicie podatki na zabawy żołnierzykami, gdzieś w AZJI w celu podniesienia poczucia waszego bezpieczeństwa. Gruba kasa z WASZYCH podatków. Brawo POPIS.

 4. MvS 28.03.2018 15:54

  Nie mam nic przeciwko szkoleniom, manewrom, pomocy wojskowej atakowanym sojusznikom ale, do ciemnej dżumy, ładowanie się z butami do kraju, w którym strzela się ostrą a nie ślepakami, w którym Rosjanie nie wytrzymali, bez złota, srebra, diamentów czy nawet ropy jako łupu !? To już nawet nie jest niemądre i wredne, to jest totalny debilizm ! Napoleon kazał zdobyć wzgórze, to kto się rzucił do szarży ? Szwoleżerzy. Straty ? Prawie połowa stanu. A co z tego mieli ? Pochwałę Korsykańczyka i nie zabranych rannych przez dwa dni. Czy my się kiedyś czegoś nauczymy ? Na przykład jak pokazywać środkowy palec ?

 5. polach 28.03.2018 16:24

  Usraelowi, city of London i podobnym już dawno powinniśmy powiedzieć dość przelewania naszej krwi w ich wojnach o zasoby oraz w celu utrzymania petrodolara.Chcą im pomagać politycy to niech sami przejdą szkolenie i wio na pustynie Afganistanu, za to mogę dopłacić w podatkach z miła chęcią:)- to była by dla całego naszego kraju dobra wiadomość a wara od naszych dzieci!

 6. Fenix 29.03.2018 08:06

  Polacy pokazać Dudzie środkowy palec! Pozbawiać go prezydentury.
  Duda zapytaj Polaków w referendum czy zgadzają się walczy w Afganistanie ,i płacić na nieswoje wojny, podatki ? Ginąć w nieswojej sprawie na wojnach , za zdziwaczałych tetryków polityków, by się przypodobać Trampowi , same głupki ! Nikt wojska Polskiego nie przymusza do zabijania cywili Talibów , Afganistan to ich kraj . Afganistan NIE dla najemników NATO !
  Wojsko Polskie , chroni i broni cywili w własnym kraju , takie wojsko honorujemy a utrzymują podatnicy . Precz z całą reszta polityków , z układów ich wojny ! Zmarnowane pieniądze podatników ,służące zabijaniu cywili . Pogonić polityków na pierwszą linię frontu , politycy walczyć za swoje racje ? Politycy swoim życiem płaćcie za swoje wojny , swoimi pieniędzmi i majątkami, odpowiedzialni! Albo ludzi Narody zwrócą się przeciwko politykom, wydadzą wyroki skazujące , uwięzieniem was politycy.
  Wara od podatków Narodu .
  Prezydenci zbrodniarze nie przeznaczamy na wasze wojny pieniędzy , nie poświęcimy życia ludzi braci i sióstr, dla waszego widzi misie ? Zrozumiano !!!
  DOŚĆ zabijania ! STOP wojnie !
  Ludzi celem ochrona życia, i spokój na Ziemi .

 7. Fenix 29.03.2018 09:06

  Duda chce zwiększyć kontyngent , to od siebie zaczyna wraz z żoną i córka jedzie walczyć do Afganistanu z Talibami. Dudy wola, nie jest wolą Narodu Polskiego !

 8. Youpidou 29.03.2018 09:35

  Tylko jedna nacja CHCE aby BIALI walczyli nie w swoich wojnach.
  To jest Wojna ,,nie białych” o ,,nie białe” interesy na ,,nie białych” terenach.

  Do dziś Iran ,,straszy”. Do dziś wszyscy płaszczą się do ,,ściany” płaczu.
  Do dziś krytyka jednej nacji jest mocno krytykowana a każdego jego obywatela chroni ,,BIAŁE” prawo nadane przez ,,NIE BIAŁYCH”.
  Do dziś nie znaleziono broni wysokiego rażenia.
  Do dziś wmawia nam się jaki Asad jest i Kaddafi (był).
  Do dziś ,,polski” rząd WRAZ z ,,polskimi” GENERAŁAMI wysyłają ,,BIAŁYCH” na tamte rejonach w imię niepolskich ,,INTERESÓW”.
  Do dziś w Polsce stacjonują ,,OBCE” wojska – bez wyrażenia woli ,,MIESZKAŃCÓW.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.