Dublińska parada równości oskarża telewizję publiczną o transfobię

Opublikowano: 18.06.2022 | Kategorie: Seks i płeć, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 742

Organizatorzy Parady Równości w Dublinie zdecydowali się na rezygnację z partnerstwa medialnego z RTÉ. Zarzucają bowiem irlandzkiemu nadawcy publicznemu emitowanie programów zawierających przekaz wymierzony w transseksualistów. W mediację między zwaśnionymi stronami zaangażował się nawet wicepremier Irlandii.

Cała sprawa zaczęła się dokładnie 9 czerwca. Właśnie wówczas w programach RTÉ zaczęła się dyskusja dotycząca wykreślenia sformułowania „kobieta”, używanego dotychczas w irlandzkim ustawodawstwie małżeńskim. Zwolennicy takiego rozwiązania uważają, że w ten sposób irlandzkie prawo stanie się „bardziej przyjazne dla transpłciowych i niebinarnych rodziców”.

W programach prowadzonych przez dziennikarza Joe Duffiego znalazło się jednak miejsce na krytyków zmian w prawie. To nie spodobało się organizacjom mniejszości seksualnych, oskarżających publicznego nadawcę o rozpowszechnianie „transofobicznej mowy nienawiści”.

Stowarzyszenie Dublin Pride po trzech latach współpracy zdecydowało się w związku z tym na zerwanie współpracy z RTÉ. Organizatorzy tamtejszej Parady Równości zarzucili radiu i telewizji zaprzepaszczenie dotychczasowych wysiłków na rzecz równości, a także „spowodowanie trudnych do opisania krzywd”. Z tego powodu postanowili zakończyć więc obustronną współpracę.

Irlandzki nadawca w odpowiedzi na tę decyzję podkreślił swoje zaangażowanie w różnego rodzaju kampanie i programy przygotowane przez ruch LGBTQWERTY. Jednocześnie RTÉ jest zobowiązane do prowadzenia nawet „niewygodnych, trudnych i kontrowersyjnych” debat na swojej antenie.

Sprawa przyciągnęła uwagę irlandzkiego wicepremiera Leo Varadkara, który sam jest zadeklarowanym homoseksualistą. Wyraził więc nadzieję na osiągnięcie porozumienia przez obie strony. W jego przekonaniu przedstawiciele Dublin Pride i RTÉ powinni spotkać się i porozmawiać.

Na podstawie: IrishNews.com, IrishCentral.com
Źródło: Autonom.pl

10

TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1 wypowiedź

  1. andi170 18.06.2022 13:31

    Ludzie robią z siebie zdewiaciałe zwierzęta a mniejszość próbuje większości wmówić że to normalne chore.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.