Drzewa są bardziej inteligentne, niż myślimy i mają uczucia!

Opublikowano: 26.06.2019 | Kategorie: Ekologia i przyroda, Nauka i technika, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 913

Peter Wohlleben, słynny „zaklinacz drzew”, powiedział kiedyś, że „Drzewa mogą odczuwać ból i mają emocje, takie jak strach. Lubią stać blisko siebie i się przytulać. Uwielbiają towarzystwo i lubią radzić sobie ze wszystkim powoli.”

Peter jest niemieckim badaczem, który nie tylko lubi być otoczony drzewami, ale także poświęcił swoje życie na ich poznawanie, dzięki czemu stał się ekspertem w dziedzinie dendrologii (napisał, m.in. „Sekretne życie drzew”). Wraz z Suzanne Simard, ekolożką z University of British Columbia, stworzył też dokument „Inteligentne drzewa”.

Peter dodaje: „W rzeczywistości istnieje przyjaźń między drzewami. Są one w stanie tworzyć więzi – jak stara para, gdzie jedno opiekuje się drugim. Drzewa mają uczucia.”

Poza tym uważa się, że drzewa mają coś podobnego do bicia serca! Dr András Zlinszky z Uniwersytetu Aarhus w Danii zastosował technikę skanowania laserowego w celu zmierzenia dokładnej lokalizacji gałęzi i liści 22 gatunków drzew i krzewów. W 2015 r. opublikował obserwacje istotnych, nieoczekiwanych, cykli ruchu. Nauka potwierdza, że niektóre drzewa, w ciągu jednej nocy, kilkakrotnie podnoszą i opuszczają gałęzie, co wskazuje na cykl transportu wody i cukru. To jakby coś na kształt uderzeń serca.

„Wykryliśmy wcześniej nieznany okresowy ruch do 1 centymetra (0,4 cala), w cyklach około dwóch lub sześciu godzin. Ruch jest prawdopodobnie związany ze zmianami ciśnienia wody w roślinach, a to w praktyce oznacza, że drzewo jakby pulsuje. Transport wodny nie jest tylko przepływem w stanie ustalonym, jak wcześniej zakładaliśmy” – powiedział Zlinszky.

W nocy niektóre drzewa opuszczają gałęzie o 10 centymetrów (4 cale), po czym ponownie podnoszą je wraz ze wschodem słońca. Jest to tak powolny i subtelny proces, że sądzono, że tylko kilka gatunków tak funkcjonuje. Okazało się jednak, że to zjawisko bardziej rozpowszechnione. Najlepiej widać to na przykładzie magnolii (Magnolia Grandiflora), która przechodzi trzy pełne cykle regulacji gałęzi, zmieniając w ten sposób ciśnienie wody.

Tłumaczenie: Kasia Kurzawa
Źródło oryginalne: Selfdevelopshop.com
Źródło polskie: DobreWiadomosci.net.pl


TAGI:

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.