Drużyna NHL odcina się od piosenkarki za jej „rasistowskie” utwory

Opublikowano: 23.04.2019 | Kategorie: Kultura i sport, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 553

Zarząd zespołu Philadelphia Flyers, jednej z czołowych drużyn hokejowej ligi NHL, postanowił usunąć pomnik legendarnej piosenkarki Kate Smith z terenu swojego stadionu, a także zaprzestać wykonywania jednej z jej piosenek przed meczami drużyny, gdyż w dwóch utworach artystki z lat trzydziestych dopatrzono się „rasistowskich” tekstów.

Kate Smith (1907-1986) była związana z klubem z Filadelfii od końca lat sześćdziesiątych ubiegłego wieku. 11 grudnia 1969 r. po raz pierwszy wykonała na stadionie Flyersów utwór „God Bless America”, który stał się nieformalnym hymnem drużyny i odtwarzano go przed każdym rozgrywanym meczem. Wśród kibiców Philadelphia Flyers krążył nawet przesąd, że zespół nie zdobędzie zwycięstwa w rozgrywkach, jeśli Smith nie otworzy pierwszego meczu wykonaniem utworu na żywo.

W roku 1987 klub uhonorował piosenkarkę pomnikiem na terenie stadionu Wells Fargo Center. Po ponad trzydziestu latach pomnik został przykryty czarnym suknem i ostatecznie zdemontowany z terenu podlegającego hali, w której mecze rozgrywają Flyersi. Wszystko to za sprawą faktu, iż dwa utwory piosenkarki z przeszłości mają zawierać „rasistowskie teksty i sentymenty”.

Chodzi o utwory „Pickaninny Heaven” (z filmu „Hello Everybody!” z 1933 roku) i „That’s Why Darkies Were Born” (1931). Ten drugi wykonano na Broadwayu w 1931 r. w spektaklu „Skandale George’a White’a” i był wówczas uważany za satyrę. Zdaniem tropicieli rasizmu zawiera on jednak język uznany za „nieodpowiedni we współczesnym społeczeństwie”.

Zarząd Flyersów wydał oświadczenie, w którym przypomniał o zasługach Smith dla klubu, jednak ze względu na kontrowersje postanowił odciąć się od legendarnej piosenkarki. Z decyzją klubu nie zgadzają się kibice Philadelphia Flyers, dla których Kate Smith jest nierozerwalnie związana z historią drużyny. Krótko po demontażu pomnika w jego miejscu pojawiły się dziesiątki kwiatów i gadżetów klubowych.

Przez całą swoją karierę Kate Smith nagrała ponad trzy tysiące utworów. W czasach aktywności muzycznej jej piosenki były najczęściej puszczanymi w stacjach radiowych na terenie całych Stanów Zjednoczonych. W roku 1982 Smith została odznaczona przez ówczesnego prezydenta USA, Ronalda Reagana, Prezydenckim Medalem Wolności – najwyższym odznaczeniem cywilnym. Posiada dwie gwiazdy w Hollywoodzkiej Alei Gwiazd.

Na podstawie: Cbc.ca, Msn.com
Źródło: Autonom.pl


TAGI: , , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.