Drugie referendum niepodległościowe w Szkocji?

Opublikowano: 22.09.2015 | Kategorie: Polityka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 412

W zeszłym roku sporo mówiło się o szkockim referendum. Wiele osób było przekonanych, że nacjonaliści dopną swego a Szkocja odłączy się od Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii, stając się tym samym niepodległa. Choć jak wszyscy wiemy wyniki głosowania były niekorzystne dla nacjonalistów, duch walki jeszcze nie wygasł.

W Glasgow, największym mieście w Szkocji, odbyła się w sobotę demonstracja – jej uczestnicy dali wyraźny znak, że mimo zeszłorocznej porażki wciąż chcą niepodległości dla swojego kraju. Również Szkocka Partia Narodowa (SNP) i pierwszy minister Szkocji Nicola Sturgeon nie mają zamiaru się poddawać.

W zeszłym roku tuż przed referendum premier David Cameron próbował przekonywać, że jeśli ludzie zagłosują na “nie” to Wielka Brytania zmieni swoją politykę wobec Szkocji – oczywiście na jej korzyść. Choć nacjonaliści i tak przegrali, Nicola Sturgeon uważa że Cameron nie wywiązał się ze swoich obietnic.

Szefowa partii SNP zapowiedziała, że choć władze Wielkiej Brytanii sprzeciwiają się temu, to w Szkocji mimo wszystko odbędzie się drugie referendum. Lecz tym razem Sturgeon chce być pewna że osiągnie zwycięstwo. Kolejne głosowanie w sprawie niepodległości to kwestia maksymalnie kilku lat – wcześniej odbędą się kampanie promujące tę inicjatywę.

Autorstwo: John Moll
Na podstawie: TheWeek.co.uk
Źródło: ZmianyNaZiemi.pl


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.