Drugie referendum niepodległościowe w Szkocji?

Opublikowano: 22.09.2015 | Kategorie: Polityka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 2

W zeszłym roku sporo mówiło się o szkockim referendum. Wiele osób było przekonanych, że nacjonaliści dopną swego a Szkocja odłączy się od Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii, stając się tym samym niepodległa. Choć jak wszyscy wiemy wyniki głosowania były niekorzystne dla nacjonalistów, duch walki jeszcze nie wygasł.

W Glasgow, największym mieście w Szkocji, odbyła się w sobotę demonstracja – jej uczestnicy dali wyraźny znak, że mimo zeszłorocznej porażki wciąż chcą niepodległości dla swojego kraju. Również Szkocka Partia Narodowa (SNP) i pierwszy minister Szkocji Nicola Sturgeon nie mają zamiaru się poddawać.

W zeszłym roku tuż przed referendum premier David Cameron próbował przekonywać, że jeśli ludzie zagłosują na “nie” to Wielka Brytania zmieni swoją politykę wobec Szkocji – oczywiście na jej korzyść. Choć nacjonaliści i tak przegrali, Nicola Sturgeon uważa że Cameron nie wywiązał się ze swoich obietnic.

Szefowa partii SNP zapowiedziała, że choć władze Wielkiej Brytanii sprzeciwiają się temu, to w Szkocji mimo wszystko odbędzie się drugie referendum. Lecz tym razem Sturgeon chce być pewna że osiągnie zwycięstwo. Kolejne głosowanie w sprawie niepodległości to kwestia maksymalnie kilku lat – wcześniej odbędą się kampanie promujące tę inicjatywę.

Autorstwo: John Moll
Na podstawie: TheWeek.co.uk
Źródło: ZmianyNaZiemi.pl

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Zostań pierwszą osobą, która oceni ten wpis!
Loading...

TAGI: , ,

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
Powiadom o