Drugą elektrownię jądrową w Polsce wybudują Koreańczycy

Opublikowano: 01.11.2022 | Kategorie: Gospodarka, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 1402

Polskie Ministerstwo Aktywów Państwowych podpisało w poniedziałek z Ministerstwem Handlu, Przemysłu i Energii Korei Południowej umowę. Chodzi o elektrownię jądrową, o współpracę i wsparcie jej budowy w Polsce.

Polska planuje budowę elektrowni jądrowej z wykorzystaniem koreańskiej technologii w Pątnowie w województwie łódzkim. Umowę podpisali w Seulu Minister Aktywów Państwowych Polski Jacek Sasin i koreański minister energetyki Lee Chang-Yang.

Również w poniedziałek polska firma energetyczna PGE i należący do Zygmunta Solorza-Żaka (założyciela m.in. Polsatu) producent energii elektrycznej ZE PAK podpisały w Seulu list intencyjny z Korea Hydro and Nuclear Power w sprawie stworzenia planu budowy elektrowni w miejscowości Pątnów z wykorzystaniem koreańskiej technologii reaktora APR 1400.

Drugą elektrownię jądrową w Polsce, którą wybudują Koreańczycy, obejmują plany ze wstępną analizą oddziaływania na środowisko, budżetem i modelem finansowania, a także harmonogramem realizacji projektu. Wstępny plan rozwoju ma zostać zakończony w 2022 roku.

Oba ministerstwa powiedziały w swoim porozumieniu, że podejmą się określenia zakresu współpracy i harmonogramu projektu, a później przygotują zaktualizowaną wersję porozumienia. Porozumienie nie tworzy żadnych zobowiązań w świetle prawa międzynarodowego ani nie wiąże stron w żaden sposób.

Sasin powiedział, że przygotowanie niezbędnej dokumentacji przed rozpoczęciem budowy elektrowni w Pątnowie zajmie cztery do pięciu lat. Dodał, że w projekt zaangażowany będzie kapitał koreański.

Autorstwo: Michał Waligóra
Na podstawie: „The First News”, Rp.pl
Źródło: MediaNarodowe.com


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

4 komentarze

 1. Baltazar Bombka 01.11.2022 16:05

  A skąd uran do tych elektrowni? Z Rosji?

 2. traxdeen 01.11.2022 16:30

  Jasne, że z Rosji.

 3. Szwęda 01.11.2022 16:33

  Jeszcze pierwszej nie ma (i pewnie nie będzie jak to w Polsce!) a już drugą budują…
  To jest jakiś ewenement w skali świata, że kraj ponad 30 milionowy w środku Europy nie ma ani jednej siłowni jądrowej a przykładowo taki kraik jak Słowacja niewiele większy od największego naszego województwa posiada chyba już od dawna kilka siłowni… Już pomijam fakt, że dzięki naszym zasobom powinniśmy być niezależni energetycznie i jeszcze grubo eksportować.
  Kto wie czy i uranu by się nie znalazło na terenie Polski.

 4. bboyprezes 02.11.2022 07:30

  Uran będzie wzbogacany na terenie Polski…. wiedzą polityków. Będą przesiadywać w pobliżu uranu codziennie po 15 minut i mówić swoje frazesy 🙂

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.