Drogi żółciowe z probówki

Opublikowano: 10.07.2017 | Kategorie: Nauka i technika, Wiadomości ze świata, Zdrowie

Liczba wyświetleń: 651

Powstała nowa metoda hodowli i przeszczepu sztucznych przewodów żółciowych, która może w przyszłości wyeliminować w niektórych przypadkach konieczność przeszczepu wątroby.

Zespół z Uniwersytetu w Cambridge wyhodował komórkową strukturę 3D (organoid), która po przeszczepieniu myszy rozwinęła się w prawidłowe, działające przewody żółciowe.

Drogi żółciowe to zespół przewodów, które odprowadzają żółć z wątroby do dwunastnicy. Jeśli nie działają prawidłowo, jak np. w niedrożności dróg żółciowych, może dojść do cholestazy.

Brytyjczycy ekstrahowali zdrowe cholangiocyty – komórki nabłonkowe dróg żółciowych – i hodowali z nich organoidy. Gdy przeszczepiano je myszom, organizowały się w rurkowate struktury, które przypominały zewnątrzwątrobowe drogi żółciowe.

W dalszym etapie badań naukowcy sprawdzali, czy organoidy da się hodować na biodegradowalnym rusztowaniu kolagenowym, któremu nadawano by kształt rurki (w ten sposób można by naprawiać uszkodzone przewody żółciowe). Po 4 tygodniach komórki całkowicie pokryły miniaturowe rusztowanie i utworzyły rurki wykazujące kluczowe cechy normalnych przewodów żółciowych. Gdy wykorzystano je do naprawy uszkodzonych dróg żółciowych myszy, przeszczep się powiódł, a gryzonie przeżyły bez dalszych komplikacji.

“Nasze badania mają potencjał, by przekształcić leczenie schorzeń dróg żółciowych. Obecnie jedyną opcją jest przeszczep wątroby, dlatego ogranicza nas dostępność narządów. Wierzymy, że w przyszłości możliwa będzie produkcja dużych ilości tkanki do zastąpienia chorych dróg żółciowych […]” – przekonuje prof. Ludovic Vallier.

Autorstwo: Anna Błońska
Na podstawie: CAM.ac.uk
Źródło: KopalniaWiedzy.pl


TAGI:

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.