Drogi przyszłości na wyciągnięcie ręki!

Opublikowano: 08.11.2012 | Kategorie: Nauka i technika, Publicystyka

Liczba wyświetleń: 647

Obecnie kierowcy nie dostrzegają żadnych nowoczesnych technologii w nawierzchniach na jezdni. Droga powinna być jedynie szeroka, gładka, odśnieżona i dobrze oznaczona. Jednak w czasach rozwoju technologii projektanci wykazali się zupełnie nowym spojrzeniem, które pozwala zastosować nieznane dotąd rozwiązania przy budowie dróg. Dzięki ich pomysłom już niedługo drogi będą rozświetlać mrok, produkować prąd, a nawet ostrzegać przed zagrożeniem.

Już w przyszłym roku holenderscy kierowcy będą mieć możliwość korzystania z drogi przyszłości, do budowy której zastosowano nieznane dotąd rozwiązania. Smart Highway powstała w wyniku redefinicji budowy dróg oraz zastosowania przy tym najnowocześniejszych technologii i dzięki temu otrzymała tytuł Best Future Concept w konkursie Dutch Design Awards. Pomysłodawcą nowoczesnej drogi jest Daan Roosegaarde, który razem ze Studio Roosegaarde zaprojektował Smart Highway.

Przede wszystkim na drodze przyszłości będą znajdować się poziome oznaczenia wykonane z fotoluminescencyjnego materiału, dzięki któremu po zapadnięciu zmroku wszystkie elementy takie jak pasy czy strzałki będą świecić. Takie rozwiązanie zdecydowanie poprawi ich widoczność.

Ponadto Smart Highway będzie ostrzegać kierowców przed trudnymi warunkami na drodze, np. oblodzeniem. Dzięki zastosowaniu specjalnej farby, namalowane na drodze płatki śniegu będą się ujawniać, gdy temperatura spadnie powyżej zera. Pomysłodawcy także pracują nad zastosowaniem powierzchni, która ograniczy powstawanie lodu na drodze.

Jednak najciekawszą funkcją nowoczesnej drogi jest jej zdolność do zasilania jadących po niej pojazdów. Samochody elektryczne, jadąc po oddzielnym pasie mogłoby korzystać z ładowania indukcyjnego. Takie rozwiązanie umożliwiłoby odbywanie dalekich podróży samochodami elektrycznymi, co do tej pory było niemożliwe.

Kolejnym rozwiązaniem zastosowanym przy budowie Smart Highway jest dodatkowe oświetlenie, które lokalizując pojedyncze samochody włączałoby oświetlenie przed pojazdem, zwiększając tym samym komfort i bezpieczeństwo jazdy.

Zastosowanie tych funkcji jest jednak nie tylko kosztowne, ale stwarza także problem dotyczący źródła zasilania. Rozwiązaniem mogłyby być gęsto rozmieszczone turbiny wiatrowe, budowane wzdłuż dróg. Nie jest to jednak jedyny ani zbyt zaawansowany technicznie pomysł.

Inny wizja budowy dróg przyszłości przewiduje wykorzystanie wielowarstwowych paneli. Obecnie pomysł ten jest wdrażany w mieście Sagle w Idaho. Droga o nazwie Solar Roadways będzie mogła wyświetlać na drodze dowolne informacje, w tym pasy ruchu oraz je modyfikować. Dzięki temu w zależności od natężenia ruchu czy pory dnia będzie można dowolnie zmieniać liczbę pasów w poszczególnych kierunkach. Ponadto panele te zasilane będą energią słoneczną, która zasili diody wyświetlające informacje oraz umożliwi indukcyjne ładowanie samochodów.

Zaproponowane rozwiązania mają jeden cel – zwiększyć komfort i bezpieczeństwo podróżujących samochodami. Jednak czy w dobie prac nad automatycznie sterowanymi samochodami, które są w stanie poruszać się bez udziału kierowców, warto inwestować w rozwój dróg w takim kierunku?

Opracowanie: Victor Orwellsky
Na podstawie: www.indianexpress.com, web.mit.edu, www.startribune.com
Źródło: Kod Władzy


TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

5 komentarzy

  1. Radek 08.11.2012 15:04

    Według mnie to wywalanie kasy. Jeżdżąc codziennie tą samą drogą do pracy i skręcając powiedzmy z dozwolonego drugiego pasa od lewej w lewo zostaję zatrzymany, bo akurat dzisiaj zmienili i tylko z pierwszego od lewej można skręcać, zmienili pasy… Poza tym szkoda energii na takie badziewia. Podobno jej nam brakuje.

    Może by pomyśleć o pociągach do transportu samochodów na duże odległości? Takie promy lądowe. wjeżdża się, rozkłada sobie fotel i śpi. Potem się na stacji zjeżdża i jedzie dalej.

  2. Aida 08.11.2012 18:52

    “gdy temperatura spadnie powyżej zera.”
    Admin popraw błąd.

  3. rych 08.11.2012 19:45

    Niech se tam w Idaho i Holandii świecące, niezamarzające a nawet gadające drogi. U nas kolejnym skokiem technologicznym powinien być “inteligentny” asfalt, który nie odkształci się ani nie popęka po dwóch miesiącach użytkowania. Chociaż sam nie wiem, może i jeszcze trochę na to za wcześnie.

  4. 84000 09.11.2012 13:39

    w Polsce”„inteligentny” asfalt, który nie odkształci się ani nie popęka po dwóch miesiącach użytkowania”będzie droższy”od”Drogi przyszłości na wyciągnięcie ręki!”

  5. 84000 09.11.2012 13:40

    w Polsce”„inteligentny” asfalt, który nie odkształci się ani nie popęka po dwóch miesiącach użytkowania”będzie droższy”od”Drogi przyszłości na wyciągnięcie ręki!”jak cukier paliwo itd.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.