Droga Mleczna niewidoczna dla wielu ludzi
Jeden z najpiękniejszych widoków, jakie może oglądać człowiek, widok Drogi Mlecznej, jest niedostępny już dla 1/3 ludzkości. Z powodu zanieczyszczenia światłem co trzeci człowiek na Ziemi nie ma szans, by podziwiać Galaktykę. Nowy światowy atlas zanieczyszczenia światłem, przygotowany przez włoskich i amerykańskich naukowców, pokazuje, że Drogi Mlecznej nie może zobaczyć np. 80% Amerykanów. W większości rozwiniętych krajów świata używa się tak dużo sztucznego światła, że całkowicie przesłania ono gwiazdy na nocnym niebie.
„Mamy całą generację ludzi w USA, którzy nigdy nie widzieli Drogi Mlecznej. Widok ten to znaczna część naszej łączności z kosmosem. Utraciliśmy go” – mówi Chris Elvidge z National Centers for Environmental Information.
Naukowcy wykorzystali dane satelitarne o wysokiej rozdzielczości oraz precyzyjne pomiary jasności nieba i na tej podstawie stworzyli najbardziej dokładny z dotychczasowych atlasów zanieczyszczenia światłem. Mam nadzieję, że to w końcu otworzy ludziom oczy na problem zanieczyszczenia światłem – stwierdza główny autor badań, Fabio Falchi z włoskiego Instytutu Nauki i Technologii Zanieczyszczenia Światłem.
Największe zanieczyszczenie światłem występuje w Singapurze, Włoszech i Korei Południowej. Nad większością Kanady i Australii niebo jest ciemne. Z kolei w Europie Zachodniej jedynie na niewielkich obszarach, głównie Szkocji, Szwecji i Norwegii, można cieszyć się widokiem niemal ciemnego nieba. Także w USA, pomimo olbrzymich otwartych przestrzeni, zanieczyszczenie światłem jest poważnym problemem. „W Stanach Zjednoczonych niemal ostatnimi schronieniami ciemności są niektóre parki narodowe, jak Yellowstone czy pustynie na południowym wschodzie. Mamy szczęście, że istnieją u nas duże obszary publicznych terenów, które stanowią bufor od wielkich miast” – dodaje Dan Duriscoe z National Park Service.
Światło nie tylko uniemożliwia ludziom podziwianie Drogi Mlecznej. Sztuczne oświetlenie często – z tragicznymi konsekwencjami – wprowadza w błąd ptaki, owady i gady.
Autorstwo: Mariusz Błoński
Na podstawie: Astronomy.com
Źródło: KopalniaWiedzy.pl