Dramat przedsiębiorcy z Zakopanego. Ludzie chcą więcej zarabiać

Opublikowano: 13.07.2021 | Kategorie: Gospodarka, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 3090

Branże gastronomiczna i hotelarska od końca lockdownu spowodowanego koronawirusem narzekają na niedobory pracowników. Z tej okazji w „Gazecie Wyborczej” ukazał się artykuł, w którym jeden z przedsiębiorców z Zakopanego ujawnia szokujące informacje o polskich pracownikach. Mianowicie chcą oni lepiej zarabiać i wybierają oferty pracy z wyższymi wynagrodzeniami.

Lewicowo-liberalny dziennik zauważa, że od czasu otwarcia restauracji i hoteli, w Zakopanem pojawia się wiele ofert pracy. Przedsiębiorcy najczęściej poszukują kelnerów, szefów kuchni i personelu sprzątającego. Jest z tym jednak niezwykle trudno, bo z powodu lockdownu wyjechali między innymi pracownicy z Ukrainy i Białorusi.

Z drugiej strony część biznesmenów przyznaje, że problemy z ludźmi do pracy nie są jedynie kwestią następstw COVID-19. Tak naprawdę rekrutacja pracowników jest utrudniona od ponad dekady, ponieważ Zakopane znacznie się rozrosło i stale przybywa w nim nowych lokali. Pracownicy wypowiadający się dla „Gazety Wyborczej” dodają, że praca w gastronomii jest wyczerpująca, a standardy zatrudnienia bardzo niskie.

Niezwykle interesujące wydają się być jednak wypowiedzi samych biznesmenów. Jeden z nich narzeka chociażby, że pracownicy oczekują lepszych stawek i szukają ich u konkurencji. „Ciężko jest znaleźć kogokolwiek. Żądają kroci. W Zakopanem jest teraz tak, że to pracownik generuje stawkę. Dziś już nikt nie pracuje za 15 zł na godzinę jak przed pandemią, tylko chcą 20-25 zł, a jak nie, to idą do innej firmy, która im to da, bo ktoś musi sprzątać” – mówi hotelarz Fabian Mleczko.

Wyższe wynagrodzenia są problemem dla zakopiańskich przedsiębiorców, choć jednocześnie podnieśli oni ceny. W porównaniu do sytuacji sprzed pandemii koronawirusa, usługi w Zakopanem podrożały średnio o 20-30 proc. Wspomniany Mleczko w rozmowie z dziennikiem narzeka z tego powodu na nowe przyzwyczajenia turystów, którzy mają między innymi przygotowywać swoje posiłki w wynajmowanych przez siebie apartamentach.

Na podstawie: Zakopane.wyborcza.pl
Źródło: Autonom.pl


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

2 komentarze

  1. hashi 14.07.2021 00:20

    Aby dać pracownikowi 25 zł na godzinę pracodawca ponosi koszty 50 zł. Proponuje przejść na szarą strefę, olać państwo, nie płacić podatków, składek.

  2. Aida 14.07.2021 15:13

    Jedni i drudzy mają swoje racje. Pracownik chce godnie zarabiać i żyć, pracodawca nie chce za chwilę zwijać biznesu, bo nic nie zarobi. Problem będzie narastał.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.