Drakoński PROTECT IP przechodzi przez komisję Senatu

Opublikowano: 28.05.2011 | Kategorie: Prawo, Telekomunikacja i komputery, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 597

STANY ZJEDNOCZONE. Ustawa PROTECT IP, która ma wprowadzić m.in. cenzurę wyszukiwarek w imię ochrony praw autorskich, uzyskała poparcie w Senackiej Komisji Sądowniczej. Wybrane organizacje przemysłowe mówią o możliwym przełomie w egzekwowaniu własności intelektualnej, a inni patrzą na to z rosnącymi obawami.

W USA nie udało się przepchnąć kontrowersyjnej ustawy COICA, ale zaraz po niej pojawiła się nowa propozycja, w jeszcze gorszym wydaniu – PROTECT IP. Dokument ten ma formalizować środek, jakim jest przejmowanie domen serwisów internetowych ułatwiających naruszenia własności intelektualnej.

Ponadto PROTECT IP ma umożliwiać wywieranie nacisków na operatorów płatności i reklam, a także cenzurowanie wyszukiwarek. Co ważne, wnioski o zastosowanie takich środków będą mogły składać nie tylko instytucje rządowe, ale także sami posiadacze praw autorskich. Więcej na ten temat w tekście polecanym poniżej.

Za projektem PROTECT IP stoi m.in. amerykański senator Patrick Leahy. Wczoraj poinformował on na swojej stronie, że projekt przyjęła Senacka Komisja Sądownicza (Senate Judiciary Committee). Nie jest to zaskoczeniem, biorąc pod uwagę, że również inni senatorowie ze wspomnianej Komisji od początku popierali PROTECT IP.

– Naruszenia praw autorskich i sprzedaż podrobionych towarów kosztują amerykańskie firmy miliardy dolarów, a ich wynikiem jest utrata setek tysięcy miejsc pracy – powiedział Leahy, komentując wynik głosowania w komisji. Widać, że politycy amerykańscy ostro promują ustalenia antypirackich raportów, które nie mają wiele wspólnego z rozsądną oceną sytuacji.

Również RIAA i inne organizacje z branży rozrywkowej pochwaliły decyzję amerykańskich senatorów. Tymczasem przeciwnicy PROTECT IP zwracają uwagę na to, że proponowane prawo może nie tylko rozszerzać kontrolę rządu nad tym, co publikuje się w sieci, ale mogą być także narzędziem do zabijania konkurencji na rynku.

Nie jest też prawdą, że PROTECT IP ma wsparcie całego przemysłu. Organizacje zrzeszające firmy z sektora IT nie popierają ustawy i znamienne przy tym jest to, co powiedziała organizacja CCIA – Rząd Stanów Zjednoczonych nie powinien zajmować się wskazywaniem, jakie treści w internecie są akceptowalne, i cenzurowaniem tych, które jego zdaniem nie są.

To, co się dzieje za oceanem, ma swoje odbicie także w Europie. Komisja Europejska opublikowała w tym tygodniu swoją strategię dotyczącą egzekwowania własności intelektualnej. Znajdujemy w niej odniesienia do niepewnych pirackich raportów. Komisja mówi o likwidowaniu problemów “u źródła”, czyli zmuszeniu różnych pośredników (np. telekomy) do “współpracy”.

Trzeba jeszcze dodać, że szykuje się dyskusja w Parlamencie Europejskim na temat ACTA.

Opracowanie: Marcin Maj
Na podstawie: Patrick Leahy, RIAA
Źródło: Dziennik Internautów


TAGI: , , , , , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

4 komentarze

  1. jarno23 28.05.2011 13:10

    no i tak-” WIEDZA ” , JESZCZE WIEKSZA KASA no i oczywiscie POGODA-to wszystko dla BOGACZY a dla reszty motlochu,troli itp. -rynsztok. wspaniale czasy,wspaniale.

  2. Dobrodziej 28.05.2011 14:32

    Kto od dłuższego czasu obserwuje działania USA w celu poszerzania strefy Wielkiego Brata, wiedzą dobrze, że wcześniej czy później przepychać będą coraz to surowsze ustawy, aż w końcu będą mogli wszystko, a ludzie nie będą mieli jakiegokolwiek wpływu, bo na tym im zależy. Nie teraz to za rok, nie za rok to za dwa. Machina legislacyjna jest rozpędzona w tym kierunku od dawna i to widać, jest tylko kwestią czasu gdy zabiorą wszystkie wolności ludziom, łącznie z tym kto może mieć dziecko, ile, co może z nim robić, co mu wolno robić, mówić, a nawet myśleć!

  3. Rozbi 28.05.2011 21:25

    I zgodnie z książką Orwella – nic tego nie powstrzyma i nikt z takim systemem nie wygra. Bo dobro zwycięża w ostateczności – tylko w Bajkach.
    Zaczynam to powoli rozumieć – a nie jestem jednych z tych którzy chcą i potrafią umrzeć/cierpieć za idee wolności.

    Dlatego wydaje mi się że jedynym wyjściem jest przystosowanie się i szukanie luk w systemie na własną korzyść.
    Nie ma sensu brać udziału w walce która jest z góry przegrana.

    Jak można obalić ten system bez dostępu do broni palnej ? Europa gnije i nic na to nie poradzimy.

  4. Murphy 30.05.2011 11:30

    @Rozbi: Można przestać kupować filmy, gry i inne wytwory tych co tak cenzurować chcą. Wrócić do książek i rzeczy dostępnych za przyzwoite pieniądze. Jak im sprzedaż spadnie to ciekawe co wtedy wymyślą.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.