Dożywocie dla 15-latka za podżeganie do terroryzmu

Opublikowano: 04.10.2015 | Kategorie: Prawo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 803

Sąd w Manchesterze skazał w piątek na dożywocie z możliwością zwolnienia nie wcześniej niż po pięciu latach, 15-letniego chłopca, który przyznał się do podżegania do terroryzmu. Jest to zapewne najmłodszy Brytyjczyk skazany za takie przestępstwo.

Chłopiec, którego nazwiska prawo zabrania ujawnić, ponieważ jest niepełnoletni, przyznał się w lipcu do wysyłania przez internet wezwań do atakowania funkcjonariuszy policji podczas obchodów rocznicy lądowania Korpusu Wojskowego Australii i Nowej Zelandii (ANZAC) na tureckim półwyspie Gallipoli podczas I wojny światowej.

Korpus, walczący po stronie wojsk alianckich, poniósł tam w 1915 roku ogromne straty w konfrontacji z siłami imperium osmańskiego. Rocznica lądowania ANZAC na Gallipoli (25 kwietnia) jest świętem australijsko-nowozelandzkiego braterstwa broni.

Wykrycie działań chłopaka dało początek wielkiej operacji policyjnej w Melbourne, podczas której aresztowano piątkę nastolatków planujących atak w stylu Państwa Islamskiego. Brytyjska policja podkreślała, że gdyby spisku nie wykryto, prawdopodobnie nie udałoby się uniknąć ofiar.

15-latek z Blackburn w północnej Anglii przyznał się do podżegania innych do aktu terroryzmu. Został skazany na dożywocie w ośrodku zatrzymań dla młodocianych i będzie musiał odsiedzieć co najmniej pięć lat.

Chłopak został najpierw zatrzymany przez policję w związku z podejrzeniem, że groził zabiciem swego nauczyciela. Wkrótce ustalono, że szukał w internecie instrukcji wytwarzania materiałów wybuchowych i budowy zapalników. W ciągu dziewięciu dni w marcu wymienił ponad 3 tysiące zaszyfrowanych wiadomości z innym uczestnikiem spisku w Australii, przygotowując plan napadu na policjanta podczas rocznicowej parady. Dyskutował z nim także o obcinaniu głów itp.

Autorstwo: jkl
Źródło: Lewica.pl


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1 wypowiedź

  1. Hassasin 04.10.2015 18:49

    W sumie to ,,myślozbrodnia,, i dożywocie za to ?!

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.