Dożywocia dla 10 byłych wojskowych w Argentynie

Opublikowano: 07.07.2022 | Kategorie: Polityka, Prawo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 837

Argentyński sąd skazał 10 byłych wojskowych na dożywocia za popełnienie zbrodni przeciwko ludzkości w czasie dyktatury w latach 1976-1983 – poinformował 6 lipca Departament Praw Człowieka Ministerstwa Sprawiedliwości południowoamerykańskiej republiki.

„Pierwszy Sąd Federalny w San Martín wydał dziś wyroki przeciwko 19 byłym funkcjonariuszom armii, żandarmerii, policji Buenos Aires i marynarki wojennej za zbrodnie przeciwko ludzkości, których ofiarami było 350 osób, w sprawie [bazy] Campo de Mayo. Dziesięciu z nich otrzymało wyroki dożywocia, a pozostałych dziewięciu — od czterech do 22 lat” — czytamy w komunikacie.

„Zostali uznani za winnych takich czynów jak bezprawne uwięzienie, tortury, bezprawne przeszukanie, kradzież, nieprzyzwoita napaść, gwałt i morderstwo” — podał departament wyjaśniając, że wszyscy skazani na dożywocie w chwili popełnienia zbrodni byli oficerami argentyńskich sił zbrojnych. Są to m.in. były szef wywiadu Luis Del Valle Arce, były szef kontrwywiadu Carlos Javier Tamino i 98-letni emerytowany generał Santiago Omar Riveros, dla którego nie jest to pierwszy wyrok dożywocia.

Jak zauważa departament praw człowieka, w bazie Campo de Mayo w latach rządów wojskowych istniały co najmniej trzy tajne więzienia dla przeciwników reżimu. „To przekonujący werdykt, który potwierdza, że armia odegrała fundamentalną rolę w systematycznym łamaniu praw człowieka podczas ostatniej cywilno-wojskowej dyktatury” — podkreślił resort.

Źródło: pl.News-Front.info

2

TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.