Dowody na istnienie betonu w piramidach w Gizie

Czyżby piramidy egipskie z Gizy były wykonane częściowo z betonu? Tlący się od ponad 20 lat spór w tej sprawie rozgorzał ostatnio na nowo za sprawą Michela Barsouma z Uniwersytetu Drexela w Filadelfii w stanie Pensylwania i jego dwóch współpracowników, którzy dokonali analizy trzech próbek kamieni z Wielkiej Piramidy (tzw. Piramidy Cheopsa).

Zespół ustalił, że dwie próbki zawierały bezpostaciową krzemionkę – materiał wypełniający, który jest według nich „klejem” utrzymującym razem bloki piramidy („Journal of the American Ceramic Society”, nr 89, str. 3788).

„Jeśli jest gdzieś na świecie taka skała, to nie została dotąd opisana w żadnej znanej mi literaturze” – oświadczył Barsoum. Przy pomocy tego materiału wzniesiono jego zdaniem do 20 procent budowli.

Pogląd mówiący, że Egipcjanie stosowali do budowy piramid beton, wyraził po raz pierwszy w roku 1986 Joseph Davidovits.

Obecnie Barsoum próbuje odtworzyć ten prymitywny beton w swoim laboratorium. Twierdzi, że przy zastosowaniu wapienia, ziemi okrzemkowej i wody – wszystkie te materiały były dostępne w starożytnym Egipcie – udało mu się stwozryć materiał mogący rywalizować z najmocniejszym wspołczesnym betonem.

Informacja: „New Scientist” nr 2581
Źródło: „Nexus” nr 4 (54) 2007
Dalsze publiczne rozpowszechnianie tekstu wymaga zgody redakcji „Nexusa”!