Dostęp do nasion zagrożony

Opublikowano: 14.05.2013 | Kategorie: Ekologia i przyroda, Gospodarka, Prawo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1094

W dniu 06.05.2013 przez Komisję Europejską zostało przyjęte nowe prawo w zakresie uprawnień co do klasyfikowania i kształtowania cyklu życia roślin w całej Europie. Nowe regulacje Unii Europejskiej ograniczają w sposób znaczący uprawy rolników oraz ich możliwości reprodukcyjne. Dlaczego o tym się nie mówi i czy mamy czego się obawiać?

Unia Europejska wprowadziła właśnie tzw. „Prawo reprodukcyjne roślin” (Plant Reproductive Material Law), które dotyczyć ma wszystkich nasion i roślin. Nowe prawo przewiduje możliwość wprowadzenia natychmiastowych ograniczeń dla warzyw i drzew leśnych, z jednoczesnym uprawnieniem co do kolejnych restrykcji dla wszystkich innych roślin w późniejszym czasie.

Zgodnie z nowym prawem, do obiegu nie mogą być wprowadzone rośliny, które nie zostały przetestowane i zatwierdzone przez specjalnie powołaną do tego instytucję – Agencję Ochrony Odmian Roślin UE. Ponadto w Agencji należy dokonywać specjalnej „opłaty rocznej”, aby utrzymać daną roślinę i jej nasiona na liście (jeśli opłata nie zostanie uiszczona, rośliny nie będą mogły być uprawiane!).

Po wielu negatywnych ocenach wstępnego projektu, intensywnym lobbingu licznych grup konsumentów oraz małych rolników, kilka przepisów w ostatniej chwili zostało zmienionych (przede wszystkim chodziło o ograniczenie kompetencji dla nowej Agencji). Pierwotny projekt ustawy był mocno kontrowersyjny (Komisja Europejska nie odpowiedziała jednak na zarzuty setek tysięcy obywateli, którzy podnosili głos sprzeciwu).

Krytycy podkreślają, że nowe regulacje będą mieć bardzo negatywne konsekwencje. Przede wszystkim spowodują zatrzymanie rozwoju odmian warzyw przez ogrodników, spowolnienie produkcji rolników ekologicznych i małych rolników.

Teraz, aby nasiona mogły być wprowadzone do obrotu, farmerzy będą musieli wypełniać wnioski, kierować je do Brukseli, a następnie rejestrować, co będzie wiązało się z wysokimi kosztami, a to może doprowadzić do sytuacji, w której drobni rolnicy zostaną wyeliminowani z rynku.

Swobodna wymiana nasion i sadzonek pomiędzy rolnikami oraz między rolnikami i innymi zainteresowanymi (np. działkowcy, ogrodnicy przydomowi) może być zakazana. Również sadzonki i nasiona starych odmiany nie powinny być przekazywane bez gruntownej kontroli instytucji nadzorującej.

Bardzo niepokojące, że Agencji Ochrony Odmian Roślin UE dano prawo do regulowania i licencji jakichkolwiek gatunków w przyszłości – nie tylko rośliny rolnicze, ale i trawy, mchy, kwiaty, cokolwiek – bez konieczności ponownego przedstawiania tego faktu radzie do głosowania.

Zdaniem krytyków, regulacja będzie służyć dużym koncernom, takim jak amerykańskie firmy Monsanto i DuPont Pioneer. Wraz z innymi trzema firmami koncerny te kontrolują 50-60% unijnego rynku.

Jakie jest konkretnie w związku z tą regulacją zagrożenie:

– ograniczenie wolności swobodnego wyboru poprzez zakaz wymiany nasion i sadzonek nieobjętych kosztowną rejestracją;

– bankructwo małych firm nasiennych i szkółkarskich, które opierają się o rodzime, lokalne odmiany;

– upadek małych gospodarstw rolnych (bezrobocie, wzrost cen żywności);

– utrudnienia w zdobyciu materiału siewnego dla rolników ekologicznych, jak i działkowców ekologicznych;

– ograniczenie bioróżnorodności przez zanik odmian starych i lokalnych (mniejszy wybór warzyw i owoców);

– wzrost cen żywności poprzez opłaty agencyjne i kontrolne oraz stosowanie nasion patentowanych;

– promowanie nasion przyjaznych dla wielkich masowych upraw (więcej agrochemii; mniej wartości odżywczych); redukcja nasion odmian bardziej odżywczych dostosowanych do warunków lokalnych;

– inne.

Planowana zagłada starych odmian będących własnością ludzkości? Stare odmiany uprawiane przez większość ogrodników i rolników są wynikiem 11 000 lat selekcji i hodowli przez naszych przodków, przekazującymi cenne nasiona pokolenie po pokoleniu. Ich stan jest dobrze znany i akceptowany, na przykład, nie mogą być opatentowane przez producentów nasion, ponieważ są one w domenie publicznej. I niby teraz by były “legalne” (?!) nagle trzeba zapłacić roczną opłatę do UE w celu prowadzenia uprawy i możliwości ich jedzenia!?

Petycję protestacyjną można podpisać TUTAJ.

Na podstawie: euobserver.com, orwellsky.blog.onet.pl, www.activistpost.com, www.ekogazeta.com.pl
Opracowanie i źródło: Stop Codex


TAGI: , , , , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

4 komentarze

 1. danush 14.05.2013 10:19

  Czy “prawa” wydane przez IV Rzeszę są odwracalne ?

 2. MichalR 14.05.2013 12:27

  Może wnieść projekt ustawy do Uni Europejskiej zmieniający nazwę ustroju z demokracji na socjalizm korporacyjny?

 3. Czejna 14.05.2013 12:48

  Dobrze szanowny adminie, ze dorzucil Pan garsc dodatkowych informacji o zbrodniczym “zrzeszeniu chorych pacynek” Codex-ie Alimentarius.
  Przez te lata powstawalo wiele inicjatyw, ktore tak jakby sterowane, marnotrawily energie na walke z pomniejszymi ustawami, wciaz jednak brnacymi uparcie w kierunku ustanowienia wszystkich tych chorych pomyslow ludzi z Codex-u. Metoda malych kroczkow, aby dopiac swego i nie zszokowac w jednym momencie calego stada jest stosowana, i to z powodzeniem, na wielu plaszczyznach polityczno-gospodarczo-spolecznych. Wszystkie te dzialania nakierowane przeciwko kolejnemu malemu kroczkowi sa o wiele bardziej rozreklamowane od tych, ktore mowia o sednie, czyli o pozbyciu sie Codex-u. Czy to nie dziwne?
  Konsekwentnie odzieraja nas z wolnosci.
  Ciekawe, czy ci wszyscy, ktorzy lata temu kazali pukac mi sie w glowe, dalej beda rownie slepi?
  Prosze zauwazyc jeszcze, jak cicho bylo przed 6 maja tego roku na stronach alternatywnych, niezaleznych. W naszym jezyku trafilem tylko na jedna, ktora wyjasniala problem i odsylala do petycji.
  Jedna z nich byla na stronie Avaaz.
  I jeszcze tylko kilka spostrzezen co do Avazzu. Kilka lat temu niemalze nie bylo w ogole podpisow z Polski. Przy kazdym podpisie wisi flaga narodowa i nigdy nie widzialem tam bialo-czerwonej. Byla jeszcze malo popularna i prawie nieznana w Polsce. Wszystko sie zmienilo przy aferze z Acta. Pieknie. W tym czasie Avaaz urosl juz do wielu milionow uzytkownikow z calego swiata. Zaczely pojawiac sie petycje na setki tys. czy milion podpisow, lecz i rownolegle byly one coraz plytsze. Prosze zobaczyc teraz, jaki byl pulap ilosci podpisow tej petycji o nasionach i czy byla promowana, i jak to jest z innymi. Nie twierdze, ze inne nie staja w obronie pokrzywdzonych, lecz mi taka klasyfikacja sie nie podoba.
  Juz zaraz koncze. 🙂
  Postanowilem juz wczesniej wypisac sie z tego rancza w ktorym przeganiane sa stada baranow od petycji do petycji, ktore na domiar zlego strzelaja slepakami w odgalezienia, miast w pien i korzen. Po kilku miesiacach prob nawiazania kontaktu i wysylania prosb o usuniecie danych, zadnej odpowiedzi do dziasiaj. Nie chodzi mi tylko o wypisanie sie, lecz jeszcze o usuniecie danych, ktorych to samo wypisanie sie nie usuwa.
  Dalo mi to do myslenia.
  Prosze sprawdzic i jesli komus sie powiedzie, prosze o rade.
  Pozdrawiam. 🙂

 4. KernelPanic 14.05.2013 12:53

  @MichalR i jeszcze zmiana kolorów z niebieskich na czerwony.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.