Doktor Jarosław Kaczyński

Opublikowano: 22.06.2011 | Kategorie: Polityka, Prawo

Liczba wyświetleń: 380

Jarosław Kaczyński jako doktor nauk prawnych (zatem osoba, która zdawała niejeden egzamin z prawa karnego) powinien zdawać sobie sprawę, że żaden sędzia w cywilizowanym kraju nie zaryzykuje skazania osoby chorej psychicznie – to oczywiste. To normalny standard cywilizacyjny wyrażony w Art. 31. Kodeksu karnego z 1997 r.

§ 1. Nie popełnia przestępstwa, kto, z powodu choroby psychicznej, upośledzenia umysłowego lub innego zakłócenia czynności psychicznych, nie mógł w czasie czynu rozpoznać jego znaczenia lub pokierować swoim postępowaniem.

§ 2. Jeżeli w czasie popełnienia przestępstwa zdolność rozpoznania znaczenia czynu lub kierowania postępowaniem była w znacznym stopniu ograniczona, sąd może zastosować nadzwyczajne złagodzenie kary.

§ 3. Przepisów § 1 i 2 nie stosuje się, gdy sprawca wprawił się w stan nietrzeźwości lub odurzenia powodujący wyłączenie lub ograniczenie poczytalności, które przewidywał albo mógł przewidzieć.

Sędzia, aby uniknąć skazania osoby chorej psychicznie, w praktyce musi zarządzić badanie psychiatryczne oskarżonego. Dla osób zdrowych oznacza to dwie rozmowy: z psychiatrą (45 min może godzina + dojazd) oraz z psychologiem, który zbada iloraz inteligencji (podobnie czasowo).

Jest to standardowa praktyka stosowana w każdej sprawie karnej – opinia psychiatry o tym, że podejrzany jest zdrowy psychicznie oraz o poczytalności skazanego w chwili popełnienia czynu umożliwia skazanie – żaden sędzia nie zaryzykuje skazania osoby chorej psychicznie.

Jest to wiedza, bez której nie można zdać z wynikiem pozytywnym egzaminów kończących drugi rok prawa.

Jarosław Kaczyński spazmując i opowiadając o politycznych działaniach PO w tej sprawie liczy chyba na niski stan świadomości prawnej Polaków.

Oczywiście forma w jakiej wzywa się podejrzanego do poddania badaniom musi dbać o jego godność. Media przedstawiają to oczywiście w sensacyjnym klimacie – niektóre sugerując, że chce się zrobić z Kaczyńskiego wariata – tak oczywiście nie jest. Badanie psychiatryczne ma umożliwić dalszy udział podejrzanego w procesie – nic więcej – może dziennikarze powinni zadbać o swoją prawną edukację – bo wypisując na ten temat różne bzdury dowodzą tylko swojej niekompetencji.

Mogłaby to być oczywiście linia obrony Jarosława Kaczyńskiego-gdyby udowodnił ,że nazwał Janusza Kaczmarka agentem śpiochem w przebiegu choroby psychicznej np.: manii prześladowczej – to nie można by go skazać.

Wygląda jednak na to, że Jarosław Kaczyński nie podejmie takiej linii obrony gdyż musiałby się raczej wycofać z życia publicznego – kto zagłosowałby na chorego psychicznie lidera partii, który chce zostać premierem? Jarosław Kaczyński zrzekł się w tej sprawie immunitetu – przewodzi partii o nazwie prawo i sprawiedliwość – logiczne byłoby zatem aby nie strzelał focha i pozwolił się potraktować jak normalny obywatel. Ma okazję udowodnić ,że poważnie rozumie równość obywateli wobec prawa – ale komedia, którą odstawia (włącznie z żądaniem odsunięcia sędziego od sprawy) pokazuje tylko skalę bezczelności i oczekiwanie nadzwyczajnego potraktowania ważnego dygnitarza.

Oczywiście proces karny jest dla Jarosława Kaczyńskiego niewygodny – wszyscy pamiętamy jak bardzo Jacek Kurski próbował odwrócić kota ogonem po przegranym ostatecznie procesie, gdy nie chciał wykonać prawomocnego wyroku sądowego wydanego w imieniu Rzeczypospolitej Polskiej.

Panowie z PiS chcecie szacunku dla prawa? Zacznijcie od siebie!!!

Autor: 8pasanger
Nadesłano do “Wolnych Mediów”

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Zostań pierwszą osobą, która oceni ten wpis!
Loading...

TAGI: , , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

12
Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy
Powiadom o
Jota
Użytkownik
Jota

Taki z Pana sędzia jak z koziej dupy trąba Panie pasażer.

Hassasin
Użytkownik
Hassasin

@Jota
Heil mein Fuhrer !? Sieg Heil ! Sieg Heil ! ..niech żyje Goebelsowka propaganda . Niech żyje populizm i lizanie dupy Wall Strett !!! Przecież populistyczny kartofel będzie prowadził taką samą neoliberalna politykę jak Tusek-Plusek , z tą różnicą że w dupe dostaną polscy rolnicy i sadownicy i wszelkiej maści exporterzy jak skłóci Nas z sąsiadami i ruskie zamkną w odwecie swoje granice. Tak , tak…honorowo pomachać szabelką , to wszystko do czego pure jest zdolne ….zero PRAGMATYZMU !!!

Etocki
Użytkownik
Etocki

Chciałem coś napisać, ale Hassasin mnie ubiegł ;)

Jota
Użytkownik
Jota

– Widzicie, jacy jesteście zawistni.
– W którym miejscu opowiadam się za Kaczyńskim czy Tuskiem?
– Jeśli ktoś może publicznie oskarżać kogoś za nazwanie go agentem to również ktoś innym może tak zareagować za nazwanie go wariatem.
– To hajlowanie chyba więc odnosi się do pasażera, który uprawia tu swoją propagandę.

– czuwaj

Roots Chant Rising
Użytkownik
Roots Chant Rising

No tak bo nie ma większych k..a problemów jak debatowanie na temat jak kto kogo nazwał!!!!
I co my Polacy będziemy mieć z tego wyroku? Co będziemy mieć z tej politycznej telenoweli pytam się ?!?!?!

stud
Użytkownik

a czy nie mamy demokracji i wolnosci slowa? każdy niech mowi co uważa
a panu psychicznemu kartoflowi już podziękujemy, tuskowi i spółce również
wszystkich myślących zachęcam do głosowania na korwina. cala wielka czworka (po, pis, sld, psl) powinna opuscic scene polityczna juz dawno

forest
Użytkownik
forest

i o to chodzi panie adminie :)

Jota
Użytkownik
Jota

Sczegulnie rzeczowa jest pańska krytyka.

wrobel7
Gość
wrobel7

Do autora tekstu: Tu nie chodzi o to ze JK strzela focha czy cos tu chodzi o to ze prosba sadu o te badania zostala strasznie naglosniona w mediach,ja jakos nie pamietam zeby gdziekolwiek wczesniej jesli jacys politycy sie sadzili,media pisaly i mowili w tv o tym ze komus sad skazal sie zbadac,skoro jak mowisz jest to powszechnie zarzadzanie badania to czemu jest to tak naglasniane w mediach?To ze media tak to naglosnily to widac golym okiem ze to propaganda naszego ukochanego rzadu aby zrobic z JK wariata…

Magosia
Użytkownik
Magosia

JK jawi się jako nadczłowiek ponad moralnością i prawem . Jego nadinteligencja powoduje nadchamstwo i nadbutę. W większości spraw sądowych nie robi się badań psychiatrycznych, ale uważam, że w tym przypadku są jak najbardziej wskazane