Doktor Jarosław Kaczyński

Opublikowano: 22.06.2011 | Kategorie: Polityka, Prawo

Liczba wyświetleń: 298

Jarosław Kaczyński jako doktor nauk prawnych (zatem osoba, która zdawała niejeden egzamin z prawa karnego) powinien zdawać sobie sprawę, że żaden sędzia w cywilizowanym kraju nie zaryzykuje skazania osoby chorej psychicznie – to oczywiste. To normalny standard cywilizacyjny wyrażony w Art. 31. Kodeksu karnego z 1997 r.

§ 1. Nie popełnia przestępstwa, kto, z powodu choroby psychicznej, upośledzenia umysłowego lub innego zakłócenia czynności psychicznych, nie mógł w czasie czynu rozpoznać jego znaczenia lub pokierować swoim postępowaniem.

§ 2. Jeżeli w czasie popełnienia przestępstwa zdolność rozpoznania znaczenia czynu lub kierowania postępowaniem była w znacznym stopniu ograniczona, sąd może zastosować nadzwyczajne złagodzenie kary.

§ 3. Przepisów § 1 i 2 nie stosuje się, gdy sprawca wprawił się w stan nietrzeźwości lub odurzenia powodujący wyłączenie lub ograniczenie poczytalności, które przewidywał albo mógł przewidzieć.

Sędzia, aby uniknąć skazania osoby chorej psychicznie, w praktyce musi zarządzić badanie psychiatryczne oskarżonego. Dla osób zdrowych oznacza to dwie rozmowy: z psychiatrą (45 min może godzina + dojazd) oraz z psychologiem, który zbada iloraz inteligencji (podobnie czasowo).

Jest to standardowa praktyka stosowana w każdej sprawie karnej – opinia psychiatry o tym, że podejrzany jest zdrowy psychicznie oraz o poczytalności skazanego w chwili popełnienia czynu umożliwia skazanie – żaden sędzia nie zaryzykuje skazania osoby chorej psychicznie.

Jest to wiedza, bez której nie można zdać z wynikiem pozytywnym egzaminów kończących drugi rok prawa.

Jarosław Kaczyński spazmując i opowiadając o politycznych działaniach PO w tej sprawie liczy chyba na niski stan świadomości prawnej Polaków.

Oczywiście forma w jakiej wzywa się podejrzanego do poddania badaniom musi dbać o jego godność. Media przedstawiają to oczywiście w sensacyjnym klimacie – niektóre sugerując, że chce się zrobić z Kaczyńskiego wariata – tak oczywiście nie jest. Badanie psychiatryczne ma umożliwić dalszy udział podejrzanego w procesie – nic więcej – może dziennikarze powinni zadbać o swoją prawną edukację – bo wypisując na ten temat różne bzdury dowodzą tylko swojej niekompetencji.

Mogłaby to być oczywiście linia obrony Jarosława Kaczyńskiego-gdyby udowodnił ,że nazwał Janusza Kaczmarka agentem śpiochem w przebiegu choroby psychicznej np.: manii prześladowczej – to nie można by go skazać.

Wygląda jednak na to, że Jarosław Kaczyński nie podejmie takiej linii obrony gdyż musiałby się raczej wycofać z życia publicznego – kto zagłosowałby na chorego psychicznie lidera partii, który chce zostać premierem? Jarosław Kaczyński zrzekł się w tej sprawie immunitetu – przewodzi partii o nazwie prawo i sprawiedliwość – logiczne byłoby zatem aby nie strzelał focha i pozwolił się potraktować jak normalny obywatel. Ma okazję udowodnić ,że poważnie rozumie równość obywateli wobec prawa – ale komedia, którą odstawia (włącznie z żądaniem odsunięcia sędziego od sprawy) pokazuje tylko skalę bezczelności i oczekiwanie nadzwyczajnego potraktowania ważnego dygnitarza.

Oczywiście proces karny jest dla Jarosława Kaczyńskiego niewygodny – wszyscy pamiętamy jak bardzo Jacek Kurski próbował odwrócić kota ogonem po przegranym ostatecznie procesie, gdy nie chciał wykonać prawomocnego wyroku sądowego wydanego w imieniu Rzeczypospolitej Polskiej.

Panowie z PiS chcecie szacunku dla prawa? Zacznijcie od siebie!!!

Autor: 8pasanger
Nadesłano do “Wolnych Mediów”

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Zostań pierwszą osobą, która oceni ten wpis!
Loading...

TAGI: , , , ,

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

12
Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy
Powiadom o
Jota
Użytkownik
Jota

Taki z Pana sędzia jak z koziej dupy trąba Panie pasażer.

Hassasin
Użytkownik
Hassasin

@Jota
Heil mein Fuhrer !? Sieg Heil ! Sieg Heil ! ..niech żyje Goebelsowka propaganda . Niech żyje populizm i lizanie dupy Wall Strett !!! Przecież populistyczny kartofel będzie prowadził taką samą neoliberalna politykę jak Tusek-Plusek , z tą różnicą że w dupe dostaną polscy rolnicy i sadownicy i wszelkiej maści exporterzy jak skłóci Nas z sąsiadami i ruskie zamkną w odwecie swoje granice. Tak , tak…honorowo pomachać szabelką , to wszystko do czego pure jest zdolne ….zero PRAGMATYZMU !!!

Etocki
Użytkownik
Etocki

Chciałem coś napisać, ale Hassasin mnie ubiegł ;)

Jota
Użytkownik
Jota

– Widzicie, jacy jesteście zawistni.
– W którym miejscu opowiadam się za Kaczyńskim czy Tuskiem?
– Jeśli ktoś może publicznie oskarżać kogoś za nazwanie go agentem to również ktoś innym może tak zareagować za nazwanie go wariatem.
– To hajlowanie chyba więc odnosi się do pasażera, który uprawia tu swoją propagandę.

– czuwaj

Roots Chant Rising
Użytkownik
Roots Chant Rising

No tak bo nie ma większych k..a problemów jak debatowanie na temat jak kto kogo nazwał!!!!
I co my Polacy będziemy mieć z tego wyroku? Co będziemy mieć z tej politycznej telenoweli pytam się ?!?!?!

stud
Użytkownik

a czy nie mamy demokracji i wolnosci slowa? każdy niech mowi co uważa
a panu psychicznemu kartoflowi już podziękujemy, tuskowi i spółce również
wszystkich myślących zachęcam do głosowania na korwina. cala wielka czworka (po, pis, sld, psl) powinna opuscic scene polityczna juz dawno

forest
Użytkownik
forest

i o to chodzi panie adminie :)

Jota
Użytkownik
Jota

Sczegulnie rzeczowa jest pańska krytyka.

wrobel7
Gość
wrobel7

Do autora tekstu: Tu nie chodzi o to ze JK strzela focha czy cos tu chodzi o to ze prosba sadu o te badania zostala strasznie naglosniona w mediach,ja jakos nie pamietam zeby gdziekolwiek wczesniej jesli jacys politycy sie sadzili,media pisaly i mowili w tv o tym ze komus sad skazal sie zbadac,skoro jak mowisz jest to powszechnie zarzadzanie badania to czemu jest to tak naglasniane w mediach?To ze media tak to naglosnily to widac golym okiem ze to propaganda naszego ukochanego rzadu aby zrobic z JK wariata…

Magosia
Użytkownik
Magosia

JK jawi się jako nadczłowiek ponad moralnością i prawem . Jego nadinteligencja powoduje nadchamstwo i nadbutę. W większości spraw sądowych nie robi się badań psychiatrycznych, ale uważam, że w tym przypadku są jak najbardziej wskazane