Dodatkowe opłaty za wypłaty z bankomatu

Opublikowano: 12.12.2012 | Kategorie: Gospodarka, Prawo, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 1197

Ministerstwo Finansów chce, żebyśmy za wypłatę gotówki z bankomatu uiszczali dodatkową opłatę – surcharge – pisze “Gazeta Wyborcza”. Projektując nowe przepisy, rząd poszedł na rękę Pracodawcom RP. Należy do nich m.in. Euronet, którego bankomaty znajdują się w całej Polsce.

Zarobione dzięki nowej opłacie pieniądze mają być przeznaczone na rozwój sieci bankomatów. Jednak zdaniem specjalistów to tylko przykrywka, bo liczba bankomatów rośnie nawet przy niższych prowizjach od wypłat.

To pokazuje, że argument o nierentowności tego biznesu jest chybiony – mówi Cezary Kocik z BRE Banku w rozmowie z “Gazetą Wyborczą”.

Opracowanie: Renegade
Źródło: CIA


TAGI: , , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

11 komentarzy

 1. blackeyed 12.12.2012 10:26

  “Zarobione dzięki nowej opłacie pieniądze mają być przeznaczone na rozwój sieci bankomatów.” – Słaba nawijka jak na lichwiarzy! Dlaczego nie na ratowanie piasku na Saharze? 😀

 2. Roots Chant Rising 12.12.2012 11:35

  Wystarczy pójść do banku i poprosić o swoje pieniądze zgromadzone na koncie…wszyscy powinni zlikwidować konta prywatne:)
  Tak się to zacznie mam nadzieję.

 3. Roots Chant Rising 12.12.2012 11:51

  Poza tym ile jeszcze tych opłat? Podam swój przykład dlaczego rezygnuję z tych lichwiarzy. Płacę za “obsługę konta”, oprócz tego w moim banku doczekałem się kolejnego wyłudzenia.Posiadając kartę płatniczą (czyli taką zwykłą kartę do bankomatu, do zwykłego konta , na które przelewana jest moja pensja)jestem zobowiązany dokonać PIĘCIU PŁATNOŚCI INACZEJ POBIERANA JEST KWOTA W WYS. 5.00 ZŁ .Wiadomo że płacąc kartą oddajemy średnio 2% od każdej transakcji czyli od tej pory jestem skazany na zapłacenie mimo niekorzystania z karty płatniczej. Do tego dojdzie podatek od wypłat z bankomatu….
  Goodbye criminals!

 4. Radek 12.12.2012 12:22

  W Indiach kilka lat temu sąd najwyższy zakazał bankom pobierania opłat za wypłaty nawet gdy wypłaca się z karty innego banku… nasz rząd działa ewidentnie na szkodę społeczeństwa.

 5. Roots Chant Rising 12.12.2012 12:37

  przemex z całym szacunkiem , masz własną firmę? Bo większość przedsiębiorców (myślących) bierze coś takiego pod uwagę i wrzucają to w koszta , za które płaci klient.Nie bądź naiwny 🙂
  Co do Twojej teorii chaosu to ona dzieje się właśnie teraz a porzucenie systemu bankowego przez zwykłych obywateli byłoby odpowiedzią na ten stan rzeczy.
  Są opłaty za NIEKORZYSTANIE z kart płatniczych , comiesięczne więc nie pleć głupot!

 6. Komzar 12.12.2012 12:48

  Działanie rządu jest oczywiste. Państwo nie chce obrotu gotówkowego bo to daje siłę jednostce i minimalizuje koszty za płacenie kartą (kosztu okryte w towarze) i ukryty podatek od obracania przez bank naszymi pieniędzmi (by to zrozumieć trzeba dobrze poznać system bankowy).
  Dzięki obrotowi bezgotówkowemu państwo będzie w stanie kontrolować i nakładać podatki za każdą operację więc do tego dążą.
  Ponadto nie ma tyle gotówki ile jest pieniędzy na kontach więc chcą odzwyczaić ludzi o gotówki (na ich niekorzyść oczywiście).
  Dobrze więc by było by każdy wybierał jak najwięcej gotówki bo tylko to może uratować społeczeństwo teraz przez nadmierną inwigilacją państwa.

 7. ninjas84 12.12.2012 13:00

  “W chwili obecnej wygląda to tak, że:

  – bankomaty należą do banków a nie do Ministerstwa finansów,”

  Małe sprostowanie W :), z tego co mi wiadomo, ale może sie mylę bankomaty nie należą do banków tylko banki dzierżawią bankomaty od zewnętrznej firmy, tak więc nie wiem do końca do kogo ta prowizja ma trafiać…

  Moja matka pracuje w banku i już teraz z jej relacji wiem że masa w szczególności starszych ludzi woli isc pomimo masakrycznej kolejki wypłacić swoje pieniądze w kasie. Jak wejdzie jeszcze dodatkowa opłata za bankomaty to już nikt nie będzie z nich korzystał , a jak ktos będzie chciał załatwić coś w banku to ma minimum godzinę oczekiwania w kolejce.

  Osobiście widze tu same minusy , po ch… zresztą nam rozwój sieci bankomatów skoro nikt z nich nie będzie korzystał.
  Może jeszcze niech zwiększą podatki a nadwyżkę przekażą na rozwój sieci komorniczej w urzędach……
  Paranoja!!

 8. Hassasin 12.12.2012 13:09

  Kolega student( kucharz ) do mnie : jak fajnie mozna płacić komórką ..i w ogóle ..bla bla bla..super . A ja mu na to : jak chcesz zebrać kasę na swoją restaurację…przy pełnej kontroli twojej kasy przez rząd , bo do tego prowadzi korzystanie z elektronicznej kasy ? Jak nadwyżki gotówki np z napiwków wytłumaczysz w skarbówce ? Jak otworzysz swoją restaurację jak wszyscy zaczną z korzystania z takich rozwiązań ?
  Hmm…no wiesz masz rację .( nastąpiło przebudzenie bateryjki …. ale buty można zedrzeć na kopaniu w te wanny z bateryjkami ) 🙂

 9. ezbig 12.12.2012 14:49

  ~Fenix dzięki za pieniądze na pendrive. Na obecnym etapie technologicznym stwierdzam, że papierowe pieniądze są trwalsze. Nie potrzebuje komputera, żeby je policzyć. Chociaż może to zlikwidowałoby kradzieże, każdy kto by potrafił, mógłby sobie doładować takiego pendrive-a samodzielnie.

 10. davidoski 12.12.2012 17:56

  Celem tego wszystkiego jest utrudnianie i zniechęcanie do obrotu gotówkowego. A dlaczego? Bo obrotu gotówką nie można śledzić a tym samym opodatkować. Każdy przelew elektroniczny jest zapisany w komputerach, dzięki czemu fiskus może śledzić przepływ tych pieniędzy i tym samym opodatkować. Płacąc gotówką z ręki do ręki fiskus nic nie wie o transakcji i nie może jej opodatkować.

 11. Il 13.12.2012 06:59

  Kiedyś nie było bankomatów i żyło się spokojniej.
  Kult pieniędzy wywołuje efekt klapek przy oczach. Nie widać tego co priorytetowo ważniejsze czyli bezwalutowej sprawiedliwej wymiany towarowej i usługowej.

  Urzędników odwołać z pasożytniczych stanowisk to nie będzie sprzedawczyków usługujących różnego rodzaju finansistom.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.