Doda wygrała w ETPC ws. obrazy uczuć religijnych

Opublikowano: 17.09.2022 | Kategorie: Prawo, Wiadomości z kraju, Wierzenia

Liczba wyświetleń: 1819

Wprowadzony w 1997 roku artykuł 196 jest przedmiotem coraz większych kontrowersji. Oto jak brzmi: „kto obraża uczucia religijne innych osób, znieważając publicznie przedmiot czci religijnej lub miejsce przeznaczone do publicznego wykonywania obrzędów religijnych, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat dwóch”. Co więcej, minister Ziobro robi wszystko by go jeszcze zaostrzyć.

Tymczasem po raz kolejny dowiadujemy się, że polskie prawo karzące za „obrazę uczuć religijnych” jest sprzeczne z regulacjami europejskimi. Otóż Polska naruszyła europejską konwencję praw człowieka tym, że skazała celebrytkę Dodę za obrazę uczuć religijnych w 2009 roku. Taką decyzję podjął 15.09.2022 roku Europejski Trybunał Praw Człowieka, który stwierdził, że złamany został przepis o gwarantowaniu każdemu prawa do wolności wyrażania wypowiedzi.

Przypomnijmy, że chodzi o wypowiedź Dody z 2009 roku. W rozmowie z „Dziennikiem” Rabczewska powiedziała, że „bardziej wierzy w dinozaury niż w Biblię”, bo „ciężko wierzyć w coś, co spisał jakiś napruty winem i palący jakieś zioła”. Gdy dziennikarz zapytał, o kim mówi, dopowiedziała: „O tych wszystkich gościach, którzy spisali te wszystkie niesamowite historie”.

Nie jest to najmądrzejsza wypowiedź, jaką znam na temat autorstwa ksiąg biblijnych, ale na pewno mieści w konwencji swobodnej wypowiedzi na tematy, które nie są obiektem zawodowych badań oskarżonej tylko wyrażeniem jej opinii.

Tymczasem polskie sądy (i to na długo przed nierządami Ziobry) uznały, że należy takie wypowiedzi penalizować, czym się ośmieszyły, jak słusznie przewidywała Doda.

Być może ten wyrok Europejskiego Trybunału Praw Człowieka ostudzi nieco prokuratorskie zapędy nie tylko ministra i prokuratora w jednej osobie, ale i szeregu organizacji, które uznały, że utrudniając życie ludziom, zdobędą zbawienie wieczne.

Autorstwo: Stanisław Obirek
Na podstawie: Wyborcza.pl
Źródło: StudioOpinii.pl


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

5 komentarzy

 1. replikant3d 17.09.2022 18:45

  A od kiedy ten rząd przejmuje się wyrokami tej instancji?

 2. wojtek 17.09.2022 18:54

  Oczywiscie nalezy odroznic wolnosc od swawoli I jasno powiedziec ze nie powinnismy sie nawzajem obrazac inaczej popadamy w zezwierzecenie.

 3. Stary Kulas 17.09.2022 21:18

  Prawo nie powinno się interesować obroną uczuć religijnych. Powinno być tylko zezwolenie by obrażani mogli sami się z obrażającym rozliczyć. Problem zniknął by sam, tak jak nie ma takiego problemu w Arabii Saudyjskiej czu ZEA.

 4. Stary Kulas 17.09.2022 21:26

  Ciekawe jaki byłby wyrok Europejskiego Trybunału Praw Człowieka gdyby Doda publicznie wyraziła niepchlebną opinię o uznaniu przez urzędników WHO (NIE lekarzy, ale urzędników) homoseksualitów za oosby zdrowe. Też miała by pełne prawo wyrażać opinię o sprawach “które nie są obiektem zawodowych badań oskarżonej”?

 5. wojtek 18.09.2022 00:39

  W cywilizowanym swiecie nie zgadzamy sie na samosad Bo ludzie nie odrozniaja logiki od tzw chlopskiego rozumu, nie mniej prawo powinno isc za moralnoscia stad obrazanie uczuc religijnych powinno byc karalne tak czy inaczej.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.