Dochód podstawowy w Kanadzie coraz bliżej

Opublikowano: 25.02.2016 | Kategorie: Gospodarka, Społeczeństwo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 724

Po ogłoszeniu przez rząd fiński, że od 2017 r. każdy dorosły obywatel otrzyma 800 euro miesięcznie dochodu podstawowego, prace nad jego wprowadzeniem w Kanadzie nabrały tempa.

Władze samorządowe, prowincjonalne i federalne rozpoczęły szeroką dyskusję o dochodzie podstawowym i, co ważne, idea ta ma poparcie wszystkich partii politycznych. Zieloni wspierali tę ideę już w przeszłości i włączyli ją do programu wyborczego w 2015 r. Liberałowie wśród swoich rezolucji politycznych wymieniali walkę z ubóstwem, w tym stworzenie „podstawowego dochodu rocznego”. Niektórzy konserwatyści fiskalni, jak były senator Hugh Segal, również wspierali tę ideę, chociaż raczej jako środek do zmniejszenia lub wyeliminowania istniejących programów socjalnych.

Jeszcze w grudniu 2015 r. radni miasta Kingston (Ontario) zaapelowali o „narodową dyskusję na temat gwarantowanego dochodu podstawowego dla wszystkich Kanadyjczyków”.

„Gwarantowany dochód podstawowy wyeliminuje zjawisko dochodu nie pozwalającego na przeżycie, niepewność dochodową oraz nierówności i zapewni każdemu dochód wystarczający do zaspokojenia podstawowych potrzeb i życia w sposób godny, niezależnie od świadczonej pracy lub jej braku” – czytamy w rezolucji radnych. Zwrócili się też do władz prowincjonalnych i federalnych o podjęcie analiz na poziomie krajowym. Wysłali też odezwę do wszystkich gmin w Ontario o przystąpienie do tej inicjatywy.

Apel radnych Kingston nie pozostał bez echa. 4 lutego, radni regionu Niagara (Ontario) przegłosowali wniosek popierający swoich kolegów. Jeszcze dalej poszedł liberalny Premier Quebec, Philippe Couillard, który w styczniu powołał komisję ds. wdrożenia dochodu podstawowego w tej prowincji.

Obecnie co najmniej dziewięciu szefów władz lokalnych i prowincji wsparło wprowadzenie powszechnego dochodu podstawowego lub co najmniej projektów pilotażowych.

“Niezwykle istotne jest, że nie możemy po prostu zwiększać środków na przeciwdziałanie ubóstwu, to jest budować nowych schronisk i jednocześnie mieć coraz więcej ludzi, którzy nie są w stanie samodzielnie zapewnić sobie środków utrzymania” – mówi McNamara, burmistrz miasta Tecumseh (Ontario).

Także burmistrzowie z innych niezliczonych mniejszych miast i miasteczek w całym kraju deklarują swoje poparcie, argumentując, że gwarantowany dochód zmniejszy nierówności w ich społecznościach, pomoże zmniejszyć przestępczość, poprawi stan zdrowia oraz wzmocni spójność społeczną.

Notabene, w sierpniu 2015 r., 194 lekarzy z Ontario wystosowało list do Ministra Zdrowia argumentując, że wprowadzenie dochodu podstawowego zmniejszy zapadalność na choroby związane z ubóstwem, takie jak choroby serca, depresję czy cukrzycę.

Zainteresowanie ideą wyraził Federalny Minister ds. Rodzin, Dzieci i Społecznego Rozwoju Jean-Yves Duclos, odpowiedzialny m.in. za walkę z ubóstwem. Skuteczne zwalczanie ubóstwa i wzmocnienie klasy średnią było wszakże wśród podstawowych obietnic wyborczych premiera Trudeau.

Kanada jest prekursorem jeśli chodzi o program pilotażowy dotyczący dochodu gwarantowanego. Między 1974 a 1979 rokiem mieszkańcy 10 tysięcznego miasteczka Dauphin otrzymywali stypendium niezależne od wykonywanej pracy. Program MINCOM pomógł 1000 rodzin wydostać się z pułapki ubóstwa, nie stwierdzono negatywnego wpływu na motywację ludzi do pracy. Mniej pracowały jedynie matki nowo narodzonych dzieci, oraz pracownicy nastoletni, którym program umożliwił dokończenie edukacji.

Autorstwo: TMS
Źródło: Strajk.eu


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

6 komentarzy

  1. Dorota Nawigatorka 25.02.2016 10:30

    Podstawowy dochód gwarantowany, zwany przez nas Dywidendą Narodową, jest jednym z 3 podstawowych filarów Nowej Ekonomii, projektowanej przez Nawigatorów Jutra.
    Aby rzeczywiście stał się on rzetelną odpowiedzią na najbardziej opłakane skutki starego systemu, potrzebna jest dwuwalutowość, zaś druga waluta powinna być pieniądzem lokalnym, suwerennym i bezodsetkowym. Postulujemy wypłacanie Dywidendy Narodowej z tej właśnie, dodatkowej waluty (tym samym z dodatkowej emisji). Zabieranie pod przymusem- w postaci podatków- dochodów tym, którzy jeszcze jakoś ‘ciągną ten wózek’, nie jest dobrym pomysłem. Zapraszam na strony lub kanał YT Nawigatorów Jutra, po szczegóły. Bo tu właśnie tkwi sedno rozwiązań. A nie w nazwach.

  2. wezprzestan 25.02.2016 16:33

    No to nabiera tempa rzeczywiscie. Szwajcaria, teraz Kanada, moze niedlugo UK a pozniej juz tylko Polska 🙂

  3. emigrant001 25.02.2016 17:43

    W Polsce najpierw musi zniknąć system niewolniczy żeby ludzie mogli pomarzyć o jakimś innym. Demokracja, podatki, kwota wolna. Po prostu podstawy a później, może kiedyś Dywidenda Narodowa.

  4. janpol 25.02.2016 18:41

    Nie zupełnie tak. Nikt np. w dobie telefonii komórkowej nie będzie zmuszał krajów Afryki do budowy infrastruktury telefonii kablowej aby odtworzyć jej ewolucję i aby nadgonili resztę świata w telekomunikacji. Trzeba korzystać z tych rozwiązań jakie są dobre i je wdrażać tak szybko jak to możliwe.

    Jeszcze raz powtarzam wdrożenie pensji obywatelskiej (BDP, dywidendy obywatelskiej – to chyba jest najlepsza nazwa) np. poziomie minimum socjalnego (akt. ok. 540 zł) przy rezygnacji z innych, CAŁKOWICIE zbędnych w tym wypadku socjali jest możliwe od zaraz.

  5. Balcer 25.02.2016 20:25

    Jak to traderzy przeczytają, to CAD sprzedadzą w mig. Za 540zł miesięcznie to ciężko spiąć koniec z końcem. Podejrzewam, że taki dochód spowoduje depresję, a nie zapobiegnie jej. Sposom na szybsze uśmiercenie udzi jest pozbawienie ich celu życia (za książką Richard Wiseman, „ 59 sekund. Pomyśl chwilę, zmień wiele …”) … może o to komuś chodzi.

  6. janpol 25.02.2016 23:22

    @Balcer 25.02.2016 20:25 dla jednej osoby 540,- to oczywiście niewiele i nie można się za to utrzymać, niewiele lepiej wygląda sytuacja dla 2 osób (1080,- też raczej nie pozwoli utrzymać się ale to już jest i tak więcej niż niejedna pomoc pseudosocjalna) ale dla rodziny 2+1 1620,- to już jest suma, dzięki której można żyć na poziomie mniej więcej jak wiele takich rodzin dziś (jedna pensja +/- minimalna i ew. zapomoga) i każda nawet niewielka suma dodatkowo zarobiona nawet na 1/4 etatu na “śmieciowych umowach” tę sytuacje poprawia a nie pozwala na “czołganie” pracownika i traktowanie go jak śmiecia.

    A jeżeli Kanada wprowadzi BDP to ja radzę raczej kupować CAD, może nawet wcześniej, dopóki tani.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.