Dobra zmiana ocenzurowała festiwal filmowy w Gdyni

Opublikowano: 24.09.2018 | Kategorie: Kultura i sport, Media, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 3

Relacja w TVP Kultura z wręczenia nagród na festiwalu filmowym w Gdyni została ocenzurowana. Ofiarą cenzury padł reżyser filmu „Kler”, Wojtek Smarzowski.

Transmisja z wręczenia nagród, przeprowadzana była przez TVP Kultura według najlepszych wzorców autorytarnych mediów: z 30-minutowym opóźnieniem, by nadzorujący mogli z wyprzedzeniem zareagować, gdyby ze sceny zabrzmiało coś niekorzystnego. Za takową została uznana wypowiedź reżysera: „W swojej pysze myślałem, że może nagrodę wręczy mi prezes TVP”, nawiązująca do sytuacji sprzed roku, kiedy Smarzowski odmówił przyjęcia w kuluarach nagrody za film „Wołyń” z rąk Jacka Kurskiego.

Zresztą podczas wręczania nagród publiczność długotrwałymi oklaskami dała do zrozumienia, że kontestuje decyzję Radia Gdańsk o odmowie przyznania nagrody dla najdłużej oklaskiwanego filmu, bo powinien ja zdobyć właśnie „Kler”. „Dziennik Bałtycki” ustalił w nieoficjalnych rozmowach z pracownikami radia, że była to decyzja polityczna, podczas gdy kierownictwo stacji twierdzi, że to z powodów technicznych zaistniała sytuacja wywołana trudnościami w liczeniu długości oklasków.

Film „Kler” dostał na tegorocznym festiwalu nagrodę dziennikarzy, oczekiwano też, że otrzyma jeszcze jakąś nagrodę, niestety tak się nie stało. Zamieszanie wokół obrazu i próby zatrzymania jego dystrybucji dodały mu rozgłosu, można więc oczekiwać, że będzie jednym z najczęściej oglądanych polskich filmów w tym roku.

Tegoroczna, tak prestiżowa impreza kulturalna przejdzie do historii jako naznaczona ingerencjami cenzury.

Autorstwo: MW
Źródło: Strajk.eu

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Zostań pierwszą osobą, która oceni ten wpis!
Loading...

TAGI: , , , ,

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

2
Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy
Powiadom o
major
Użytkownik
major

No tak, ale jakoś o tym, że urzędnik Adamowicza nie tylko ocenzurował, ale wręcz wyrzucił ekipę TVP i uniemożliwił przeprowadzenie konferencji z udziałem Premiera Morawieckiego to media “gównego ścieku” milczą we wszystkich językach świata.

Collega
Użytkownik

Nie odniosłeś się do tematu artykułu.