Dobra zmiana ocenzurowała festiwal filmowy w Gdyni

Opublikowano: 24.09.2018 | Kategorie: Kultura i sport, Media, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 1801

Relacja w TVP Kultura z wręczenia nagród na festiwalu filmowym w Gdyni została ocenzurowana. Ofiarą cenzury padł reżyser filmu „Kler”, Wojtek Smarzowski.

Transmisja z wręczenia nagród, przeprowadzana była przez TVP Kultura według najlepszych wzorców autorytarnych mediów: z 30-minutowym opóźnieniem, by nadzorujący mogli z wyprzedzeniem zareagować, gdyby ze sceny zabrzmiało coś niekorzystnego. Za takową została uznana wypowiedź reżysera: „W swojej pysze myślałem, że może nagrodę wręczy mi prezes TVP”, nawiązująca do sytuacji sprzed roku, kiedy Smarzowski odmówił przyjęcia w kuluarach nagrody za film „Wołyń” z rąk Jacka Kurskiego.

Zresztą podczas wręczania nagród publiczność długotrwałymi oklaskami dała do zrozumienia, że kontestuje decyzję Radia Gdańsk o odmowie przyznania nagrody dla najdłużej oklaskiwanego filmu, bo powinien ja zdobyć właśnie „Kler”. „Dziennik Bałtycki” ustalił w nieoficjalnych rozmowach z pracownikami radia, że była to decyzja polityczna, podczas gdy kierownictwo stacji twierdzi, że to z powodów technicznych zaistniała sytuacja wywołana trudnościami w liczeniu długości oklasków.

Film „Kler” dostał na tegorocznym festiwalu nagrodę dziennikarzy, oczekiwano też, że otrzyma jeszcze jakąś nagrodę, niestety tak się nie stało. Zamieszanie wokół obrazu i próby zatrzymania jego dystrybucji dodały mu rozgłosu, można więc oczekiwać, że będzie jednym z najczęściej oglądanych polskich filmów w tym roku.

Tegoroczna, tak prestiżowa impreza kulturalna przejdzie do historii jako naznaczona ingerencjami cenzury.

Autorstwo: MW
Źródło: Strajk.eu

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek Zostań pierwszą osobą, która oceni wartość tego wpisu!
Loading...

TAGI: , , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

2 komentarze

  1. major 24.09.2018 13:07

    No tak, ale jakoś o tym, że urzędnik Adamowicza nie tylko ocenzurował, ale wręcz wyrzucił ekipę TVP i uniemożliwił przeprowadzenie konferencji z udziałem Premiera Morawieckiego to media “gównego ścieku” milczą we wszystkich językach świata.

  2. Collega 25.09.2018 07:37

    Nie odniosłeś się do tematu artykułu.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.