Do więzienia za „autorytarne rządy Erdoğana”

Opublikowano: 18.02.2016 | Kategorie: Prawo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 611

“Rządy Erdoğana stają się coraz bardziej autorytarne” – napisała prawniczka Sera Kadıgil. Za to jedno zdanie pójdzie do więzienia na rok i dziewięć miesięcy.

Sera Kadıgil jest działaczką opozycyjnej Republikańskiej Partii Ludowej, której program nawiązuje do myśli politycznej Mustafy Kemala Atatürka. Zawodowo pracuje jako prawniczka. Wielokrotnie broniła przed sądami dziennikarzy, aktywistów i studentów oskarżonych o obrażanie rządu. We wtorek 16 lutego sama usłyszała wyrok skazujący w podobnej sprawie.

Poszło o jedno zdanie, właściwie stwierdzenie faktu. Prawniczka użyła go w oficjalnym piśmie do sądu w sprawie, w której była pełnomocnikiem swojej partii pozwanej do sądu przez syna prezydenta, Bilala. Napisała: „rządy Erdoğana stają się coraz bardziej autorytarne”. Nawet według tureckich przepisów nie powinna za to ponieść żadnej odpowiedzialności. Turecki kodeks karny (jeszcze) zna pojęcie immunitetu adwokackiego. Za negatywne oceny zawarte w oficjalnych wystąpieniach lub pismach obrończych Kadıgil w żadnym wypadku nie powinna była zostać ukarana.

Wbrew przepisom prawa, adwokatka została oskarżona o obrazę prezydenta. We wtorek 44 sąd I instancji w Stambule skazał ją na rok i dziewięć miesięcy więzienia. To nie pierwszy taki wyrok w „demokratycznej” Turcji. Od sierpnia 2014 r., gdy Recep Tayyip Erdoğan został prezydentem Turcji, o jego obrazę oskarżono ponad sto osób. W większości przypadków wystarczyło napisać krytyczny komentarz o prezydencie i jego działaniach na Facebooku lub Twitterze. Sądową formę zastraszania opozycji rząd bez żenady stosował wobec dziennikarzy, działaczy politycznych, a nawet tureckich celebrytów – sprawę o obrazę Erdoğana wytoczono nawet byłej miss Turcji Merve Büyüksaraç.

Autorstwo: AR
Źródło: Strajk.eu


TAGI: , , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1 wypowiedź

  1. BrutulloF1 18.02.2016 16:25

    Tam nigdy demokracja nie stanowiła problemu 😉

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.