Do stolicy Burkina Faso wkroczyło wojsko

Opublikowano: 22.09.2015 | Kategorie: Polityka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 442

W Burkina Faso doszło niedawno do niespodziewanego obrotu sytuacji – straż prezydencka aresztowała między innymi obecnego prezydenta i szefa rządu a generał Gilbert Diendéré mianował się nowym przywódcą państwa. Teraz do stolicy przybywa armia lojalna wobec zatrzymanego prezydenta a dowódcy wojskowi wzywają puczystów do poddania się.

Kilka dni temu doszło do przejęcia władzy. Buntownicy stwierdzili, że obecny rząd między innymi wykorzystywał wojsko do własnych celów, chciał nałożyć cenzurę na media i był niedemokratyczny. Niedługo potem aresztowany prezydent Michel Kafando, szef rządu Issac Zide i pozostali urzędnicy zostali uwolnieni, lecz Diendéré powiedział że należy utworzyć nowy rząd.

Wspólnota Gospodarcza Państw Afryki Zachodniej (ECOWAS) składająca się z 15 państw ogłosiła w niedzielę porozumienie, które miało rozwiązać sytuację w Burkina Faso i zakładała amnestię dla buntowników. Propozycja została jednak niemal natychmiast odrzucona.

Teraz sytuacja stała się bardzo niebezpieczna. Do stolicy kraju Wagudagu przybywa armia lojalna wobec obalonego prezydenta. Dowódcy wojskowi wzywają Gilberta Diendéré i pozostałych buntowników do złożenia broni i poddania się zapewniając, że jeśli to zrobią to nikomu nie stanie się krzywda. Warto jednak dodać, że Diendéré ma po swojej stronie ponad tysiąc uzbrojonych żołnierzy. Miejmy nadzieję że nie dojdzie do niepotrzebnego rozlewu krwi.

Autorstwo: John Moll
Na podstawie: Reuters.com
Źródło: ZmianyNaZiemi.pl


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.